Czytasz dzięki

Zaginiony z PZU

Joanna Barańska
opublikowano: 01-12-2006, 00:00

Eureko brakuje dwóch akcji do przekroczenia 33 proc. w kapitale PZU. Potencjalnego ich zbywcy nie ma już jednak w wykazie akcjonariuszy PZU.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie miał wczoraj zbadać sprzeciw Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wobec planów Eureko. Holenderski holding miał kupić poprzez Achmeę — swojego udziałowca — 2,7 mln akcji PZU (około 3 proc.) od amerykańskiego funduszu Manchester Securities Corp. Eureko przekroczyłoby wówczas próg 33 proc. udziału w kapitale zakładowym PZU. Do takiej transakcji potrzebna jest zgoda KNF, której nie chce ona udzielić. Na wczorajszej rozprawie okazało się jednak, że potencjalny zbywca akcji nie figuruje już w wykazie akcjonariuszy PZU.

— Sprawa stała się bezprzedmiotowa. W raporcie kwartalnym PZU z 9 maja 2006 r. Manchester Securities występuje jako akcjonariusz. W raporcie z lipca nie jest już wymieniony z nazwy, choć może określony jest mianem „inni z kapitałem amerykańskim”. W najnowszym raporcie z 9 listopada nie ma już nawet tego — mówi Paweł Sawicki, radca prawny KNF.

Jego zdaniem, KNF ani sąd nie mogą badać transakcji, jeśli nie wiadomo, kto i za ile miałby sprzedać akcje.

Według radcy prawnego Eureko sprawa istnieje, nawet jeśli Manchester Securities pozbył się akcji.

— Przedmiotem postępowania jest zgoda na przekroczenie przez Eureko progu 33 proc. kapitału zakładowego PZU. Stan posiadania Eureko to obecnie 33 proc. minus jedna akcja. Do przekroczenia progu potrzeba zatem dwóch akcji. Eureko zdeponowało na poczet tej transakcji 850 mln zł. To na pewno wystarczy na zakup dwóch akcji i można badać, czy i skąd holding ma na taki zakup pieniądze — uważa mecenas Witold Jurewicz.

WSA jednak uznał, że do dalszego postępowania potrzebuje informacji, czy Manchester Securities jest akcjonariuszem PZU. Rozprawa została odroczona. Pełnomocnicy Eureko mają czas do świąt na przedstawienie tej informacji, a następny termin rozprawy zostanie wyznaczony najprawdopodobniej na luty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy