Zagórski: mimo barier ambitne terminy budowy sieci 5G - realne

  • PAP
opublikowano: 25-09-2018, 19:16

Mimo barier ambitne terminy budowy sieci 5G w Polsce są realne - mówił posłom na wtorkowym posiedzeniu komisji cyfryzacji minister cyfryzacji Marek Zagórski. Koszt jej budowy oszacował na 10-20 mld zł.

Według harmonogramu Komisji Europejskiej, kraje członkowskie powinny rozwinąć łączność 5G w co najmniej jednym głównym mieście do roku 2020, a na wszystkich głównych szlakach komunikacyjnych i głównych miastach - do roku 2025.

"Cele są bardzo ambitne, ale nie niemożliwe do zrealizowania" - powiedział Zagórski członkom Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, które poświęcone było barierom w rozbudowie tej sieci w Polsce.

Poinformował także, iż resort pracuje nad projektem nowelizacji tzw. megaustawy, która ma wyeliminować większość barier dla rozbudowy sieci. Projekt ma trafić do konsultacji jeszcze w tym roku. Ponadto - jak mówił - do konsultacji trafiła już nowela Prawa telekomunikacyjnego, służąca podobnym celom.

Wśród głównych barier wskazał wyśrubowane - jego zdaniem - polskie normy dotyczące promieniowania elektromagnetycznego. Jak mówił, Polska należy do grupy krajów o najostrzejszych normach, które zostały wprowadzone jeszcze w 1984 r. zupełnie dla innych celów.

„To problem społeczny, obaw, które mają obywatele” - mówił. Dodał, że chodzi nie tylko o obawy dotyczące kwestii zdrowotnych, ale także architektonicznych. Przekonywał jednak, że zmiany w tym zakresie są konieczne, gdyż bez zmiany norm "będzie nam bardzo ciężko nie tylko w kontekście 5G”, bo dostępność sieci komórkowych jest już na wyczerpaniu.

Minister cyfryzacji podkreślał także, iż dla udanej budowy sieci konieczna jest poprawa dostępu do istniejącej infrastruktury np. drogowej, kolejowej i komunalnej przy budowie urządzeń telekomunikacyjnych. Jak ocenił, jest to dotkliwy problem dla operatorów, który jeszcze nasiliłby się w kontekście konieczności budowy wielu urządzeń o małej mocy dla sieci 5G.

Poważnym utrudnieniem są także - jego zdaniem - wysokie opłaty za zajęcie pasa drogowego oraz ograniczenia w lokalizacji stacji bazowych na terenach chronionych, np. uzdrowisk, parków narodowych i czasochłonny proces administracyjny związany z lokalizacją nowych stacji.

Obecny na posiedzeniu komisji prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy mówił także o konieczności uporządkowanie poszczególnych pasm, które będą wykorzystywane przez sieć 5G. Chodzi m.in. o przeniesienie czterech multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej oraz porozumienia z Rosją, Białorusią i Ukrainą ws. nadawania.

Według ministra Zagórskiego koszt budowy sieci 5G wyniesie między 10 a 20 mld zł przy wykorzystaniu infrastruktury pasywnej, która została już zbudowana przez operatorów.

"Żebyśmy mogli mówić o funkcjonowaniu sieci 5G, to musi być ona skompilowana z funkcjonującą siecią światłowodową; są potrzebne częstotliwości, są potrzebne stacje bazowe" - podkreślił Zagórski. Jednak, jak zaznaczył, trzeba pamiętać, że sieć 5G nie będzie tylko kolejnym prostym standardem jeśli chodzi o telefonię mobilną, a będzie kluczowa dla stworzenia m.in. inteligentnych miast, rozwoju przemysłu oraz internetu rzeczy. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu