Zagórski: niebawem rząd przyjmie plan dla 5G

  • PAP
opublikowano: 07-03-2019, 07:53

Plan wdrożeniowy dla 5G jest już praktycznie prawie gotowy i myślę, że niebawem powinien zostać przyjęty przez rząd w formie uchwały - powiedział PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski. Według szefa MC jako pierwsze zostaną rozdysponowane częstotliwości w przedziale 3.4-3.8 GHz.

Zobacz więcej

youtube.com

"Finalizujemy prace nad dokumentem, który roboczo nazywamy strategią na rzecz 5G, bo formalnie jest to rodzaj planu wdrożeniowego, który szczegółowo opisze działania po stronie operatorów telekomunikacyjnych oraz po stronie administracji, w tym także Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Niebawem przedłożymy go Radzie Ministrów i liczę, że zostanie on przyjęty w formie uchwały. Jako dokument kierunkowo wskazujący zadania dla poszczególnych podmiotów i instytucji, które w tym zamierzają i powinny uczestniczyć" - powiedział Zagórski.

Jak dodał, w pracach zespołu roboczego przygotowującego dokument uczestniczą przedstawiciele operatorów.

Zagórski przypomniał też, że równolegle trwają prace w parlamencie nad nowelami tzw. megaustawy i Prawa telekomunikacyjnego, które także będą miały wpływ na inwestycje związane z rozwojem technologii 5G w Polsce.

Zmiany w megaustawie, jak nazywa się ustawę o wspieraniu rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych, mają ułatwić rozbudowę sieci światłowodowej w Polsce. Procedowana nowela przewiduje też m.in., że dopuszczalny poziom norm pola elektromagnetycznego (PEM) nie będzie jak dotychczas określany w rozporządzeniu ministra środowiska, a ministra zdrowia. "Z uwagi na pojawiające się obawy, czy pole elektromagnetyczne stanowi zagrożenie dla zdrowia, uznaliśmy, że jest zasadne, by to minister zdrowia, a nie środowiska miał decydujący głos o tym, na jakim poziomie te normy powinny być" - wyjaśnił szef MC.

Jak dodał, w rozwoju sieci 5G mają pomóc także procedowane w tej chwili zmiany w Prawie telekomunikacyjnym, które pozwolą uporządkować częstotliwości dedykowane pod 5G. Dadzą one ministrowi cyfryzacji m.in. możliwość ustalania w drodze rozporządzenia harmonogramu rozdysponowania określonych zasobów częstotliwości.

Pytany o stan prac nad harmonogramem, odpowiedział, że wskazane w nim terminy będą generalnie wynikały z planu, który przyjęła Komisja Europejska. "Tutaj jest parę niewiadomych. Najbardziej zaawansowane są prace dotyczące częstotliwości w przedziale 3.4-3.8 GHz. Mniej więcej wiemy, w jakiej kolejności chcemy to zrobić" - powiedział.

Dopytywany, w jaki sposób będą rozdysponowane poszczególne pasma, np. przez przetarg czy aukcję, minister odparł, że decyzją w tej sprawie będzie należała do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

"Wydaje nam się, że rozsądniejsze jest zorganizowanie przetargu niż aukcji, bo to po prostu szybszy sposób. Z naszych rozmów wynika, że prezes UKE jest tego samego zdania" - powiedział.

Jak mówił minister Zagórski, uporządkowaniu sytuacji w pasmach mogłaby służyć też rozważana przez resort cyfryzacji specustawa dot. uporządkowania pasma 700 MHz.

"Rozważamy to ze względu na konieczność uporządkowania tej kwestii dla telewizji naziemnych. Ma to pośrednio związek z 5G ale przede wszystkim wynika z konieczności przeniesienia cyfrowej telewizji naziemnej na niższe zakresy częstotliwości w związku z tym, że na podstawie porozumień w ramach UE i ITU, pasmo 700 MHz zajmowane przez naziemną telewizję cyfrową nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach, w tym także w Rosji, mają zostać zwolnione pod potrzeby sieci 5G" - powiedział minister.

Według Zagórskiego operatorzy telewizyjni obawiają się dużych kosztów związanych z tym procesem, więc po dyskusji w ostatniej fazie prac nad Prawem telekomunikacyjnym resort uznał, że jeżeli analizy potwierdzą te obawy, wprowadzi rozwiązania odciążające nadawców.

"Będziemy starali się tak ten proces ułożyć, by koszty były jak najmniejsze i nie powodowały, że sygnał jakiejkolwiek stacji telewizyjnej byłby z tego powodu zakłócony, a telewidzowie mieli problemy" - zadeklarował. Zauważył też, że zmiana standardu nadawania telewizji cyfrowej pozwoli na zwiększenie ilości kanałów, a widzowie otrzymają dostęp do bogatszej oferty w lepszej jakości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu