Zagranica mocno inwestuje w obligacje Chin

opublikowano: 04-01-2019, 09:22

Zagraniczni inwestorzy zwiększyli w grudniu posiadanie długu Chin najmocniej od czerwca. W listopadzie go redukowali.

Zagraniczne fundusze dodały 82,7 mld juanów (12 mld USD) długu Chin w grudniu. To drugie pod względem wielkości zwiększenie stanu posiadania od 2014 roku kiedy rozpoczęto gromadzenie danych. Łącznie mają już 1,5 bln juanów w obligacjach Chin kontynentalnych, wynika z danych China Central Depository & Clearing Co.

Obligacje Chiny były w grupie najmocniej drożejących papierów dłużnych w 2018 roku. Powodem było luzowanie polityki monetarnej przez bank centralny tego kraju, a także spadki na rynkach akcji, które skłoniły inwestorów do szukania „bezpiecznych przystani”. Analitycy spodziewają się dalszych wzrostów cen obligacji Chin w tym roku, m.in. z powodu spodziewanego spowolnienia wzrostu gospodarczego.

- Zagraniczni inwestorzy zwiększą tempo dodawania długu Chin - powiedział Ji Tianhe, strateg BNP Paribas w Pekinie.

Prognozuje, że rentowność obligacji 10-letnich Chin może w drugim półroczu spaść poniżej 3 proc. Obecnie wynosi 3,14 proc. i jest najniższa od stycznia 2017 roku. Przez ubiegły rok rentowność „dziesięciolatek” Chin spadła o 79 pkt. bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu