Zagranica osłabia złotego

Piotr Burza
opublikowano: 20-01-2000, 00:00

Zagranica osłabia złotego

Realizacja zysków i niepokój inwestorów co do losów rządzącej koalicji (z powodu awantury o odwołanie Emila Wąsacza ze stanowiska ministra skarbu) przyczyniły się do osłabienia naszej waluty.

Wczoraj na otwarciu osłabiła się ona do 3,40/3,33 proc. powyżej centralnego parytetu. Za dolara płacono 4,0890/20 zł, a za euro 4,1455/85 zł.

Zdaniem ekspertów, ten spadek wartości złotego był jedynie korektą po ostatnich wzrostach. Według ich analiz, trend wzrostowy naszej waluty będzie kontynuowany. Wpływ na to mają poprawiające się wskaźniki makroekonomiczne naszej gospodarki. Analitycy ostrzegali już, że przed dalszym zdecydowanym wzrostem złoty może się osłabić do silnego technicznego wsparcia, jakim jest 3 proc. odchylenia powyżej parytetu.

JUŻ NA FIXINGU odchylenie naszej waluty od parytetu spadło do 3,3 proc. Zdaniem specjalistów, korekcyjne spadki złotego mogą potrwać do końca tygodnia.

Przy braku napływu gotówki na rynek międzybankowy w ostatnich dniach, odpływ 38 mln zł netto spowodował wzrost oprocentowania jednodniowego pieniądza. Depozyty O/N i T/N otworzyły się na poziomie 16,65/16,95 proc. Bank centralny powstrzymał się wczoraj przed operacją otwartego rynku. Do wzrostu oprocentowania depozytów przyczyniły się również odprowadzane składki ubezpieczeniowe oraz płatności podatków, które przypadają na koniec miesiąca.

Ministerstwo Finansów zaoferowało wczoraj obligacje 10-letnie o stałym oprocentowaniu wartości 400 mln zł. Większość analityków rynkowych prognozowała wzrost rentowności tych papierów dłużnych. Na rynku wtórnym rentowności obligacji 2-letnich podskoczyły do 15,25/15,00 proc., a 5-letnich do 12,18/12,02 proc. Ich wzrost był spowodowany wyprzedażą tych papierów przez inwestorów zagranicznych.

NA ŚWIATOWYCH rynkach walutowych dolar utrzymywał się na dość wysokim poziomie i płacono za niego 105,80 jenów. Euro kosztowało natomiast 1,01 USD. Większy wzrost wartości dolara był limitowany obawami inwestorów, że amerykański bank centralny podniesie stopy procentowe, aby zahamować rosnącą inflację w Stanach Zjednoczonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zagranica osłabia złotego