Zagranica wzięła zyski z GPW

WIG20 zakończył handel 1 proc. spadkiem, choć zwyżki solidarnie zanotowały Nowy Jork, Londyn, Paryż i Frankfurt.

W piątek warszawska giełda była czerwoną latarnią wśród europejskich parkietów. O wychodzeniu inwestorów zagranicznych świadczyło osłabienie złotego. Dolar zyskał 4 grosze i powrócił powyżej pułapu 3,15 zł. Najmocniej traciły spółki, które w ostatnich tygodniach najbardziej poszły do góry. O ponad 3 proc. przeceniono papiery PZU.

Na zachowaniu WIG20 ciążyła postawa branży paliwowej, której główny wskaźniki osunął się o 1,6 proc. 3,7 proc. przecenę przełknąć musieli akcjonariusze Lotosu. Gwiazdą sesji była branża telekomunikacyjna. Netia zyskała blisko 1 proc., a notowania mocno przecenionej TPSA znalazły się najwyżej od października. Przed przeceną udało się obronić Agorze. Średnia sprzedaż "Gazety Wyborczej" spadła w listopadzie o 16 proc. rok do roku.

Nieco lepiej od blue chipów radziły sobie małe i średnie spółki. sWIG80 stracił jedną trzecią proc., a mWIG40 nie zmienił wartości. Blisko 4 proc. stracił Redan. Inwestorzy nie zareagowali na informację o zrolowaniu przez spółkę obligacji. Nie zmieniły się notowania Marvipolu. Deweloper poinformował, że w czwartym kwartale sprzedała 86 lokali.

Aż o 59 proc. załamały się notowania Euromarku. Sąd ogłosił upadłość likwidacyjną emitenta. Wyraźną przecenę obserwowano w branży chemicznej (WIG Chemia stracił 1,2 proc.). W dół ciągnęły go Azoty Tarnów (-0,2 proc.). Inwestorzy nie docenili informacji o planach budowy fabryki nawozów w Kenii, kraju będącym trzecim na świecie producentem róż.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zagranica wzięła zyski z GPW