Zagraniczne start-upy zasilą polski rynek

opublikowano: 07-02-2018, 22:00

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii otwiera pilotaż Poland Prize. Wyda 15 mln zł na akcelerację technologii z innych krajów.

Polska otwiera się na zagraniczne start-upy technologiczne. Na razie pilotażowo, ale w ramach nowego programu Poland Prize Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce ściągnąć do kraju kilkadziesiąt młodych przedsiębiorstw i zachęcić je do pozostania u nas na dłużej. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, budżet programu wynosi 15 mln zł. Niebawem rozpocznie się nabór operatorów akceleratorów przedsiębiorczości — wyłonione mają zostać trzy takie podmioty. Ich zadaniem będzie wyszukanie poza krajem firm, które już wcześniej zyskały rekomendację lub zainteresowanie rodzimych dużych przedsiębiorstw lub inwestorów. Przygotowany zostanie dla nich specjalny program wsparcia biznesowego i technologicznego, ale także pomoc w osiedleniu się w Polsce, przeniesieniu biznesu czy założeniu tu oddziału firmy. Realizacją programu zajmie się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jadwiga Emilewicz
Fot. Aleksiej Witwicki - FORUM

Dopływ zagranicznych, startupowych innowacji do Polski nie jest obecnie zbyt duży. Przedsiębiorcy z innych krajów kapitału na rozwój i wsparcia biznesowego chętniej szukają w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech, gdzie technologiczne huby są na najwyższym poziomie w Europie.

Polska pod tym względem przegrywa z konkurencją. W drugim kwartale 2017 r. wartość inwestycji venture capital na krajowym rynku wyniosła 34 mln EUR, wynika z raportu opracowanego przez Dealroom, oblikowanego w sierpniu ubiegłego roku. Dla porównania: Wielka Brytania — 2 mld EUR, Niemcy — 937 mln EUR.

U nas ukierunkowany na sprowadzanie międzynarodowych start-upów był dotychczas fundusz startVenture@ Poland, utworzony przez fundację Startup Hub Poland w ramach programu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Fundacja talenty do Polski przyciąga od ponad pięciu lat, od dwóch wraz z Urzędem Miasta Warszawy prowadzi akcelerator dla firm z Europy Środkowo- Wschodniej, a od roku z Polską Agencją Handlu i Inwestycji łączy polskie fundusze vc z ukraińskimi start-upami w programie KyivTechHub.

— Aby w Polsce powstało silne innowacyjne środowisko, potrzebne jest wymieszanie technologicznych koncepcji i umiejętności z kraju i zagranicy. Dopływ wartościowych, międzynarodowych start-upów służy rodzimemu sektorowi vc. W firmy ukształtowane w naszych programach inwestują fundusze takie jak Giza Polish Venture, StarFinder czy Fidiasz — wymienia Maciej Sadowski, szef Startup Hub Poland.

Fundacja pomagała również w rekrutacji start-upów do rozpoczętego w ubiegłym roku, a finansowanego już z prywatnych pieniędzy, programu MassChallenge Warsaw. Prowadzi go Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, która do współpracy zaprosiła PKO Bank Polski oraz Visę i PGE. Udział w programie biorą firmy z 12 krajów.

Paweł Bochniarz, prezes tejże fundacji, zauważa potrzebę zadbania o równowagę na krajowym rynku vc, na którym dostęp do kapitału dla start-upów jest spory, brakuje natomiast wystarczającej ilości wartościowych projektów. Warto więc poszukać ich za granicą.

— Atrakcyjny dla międzynarodowych firm jest np. nasz sektor bankowy, na całym świecie znany z wysokiego poziomu rozwoju technologicznego — dodaje Paweł Bochniarz.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane