Zagrożone gatunki w łódzkim ZOO

PAP
opublikowano: 03-12-2015, 15:41

Zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt z Azji południowo-wschodniej mają się znaleźć w nowoczesnym Orientarium na terenie łódzkiego ogrodu zoologicznego. Pod jego budowę, która ma się rozpocząć w 2016 roku, przeznaczono 7,5 ha.

Łódzkie ZOO
Zobacz więcej

Łódzkie ZOO Wikipedia

„Wszyscy wiemy, że łódzkie ZOO potrzebuje zmian, bo przez lata zostaliśmy w tyle. Nowe ogrody zoologiczne to już inna liga. Wrocław pokazał jednak, że można taką ligę stworzyć również w Polsce i dołączyć do najlepszych na świecie. Dlatego podjęliśmy decyzję o budowie praktycznie nowego ZOO” – powiedziała w czwartek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

We Wrocławiu w ub. roku otwarto Afrykarium, które szybko stało się ogromną atrakcją całego miasta. Teraz wrocławskie ZOO zaangażowało się w przebudowę łódzkiego ogrodu zoologicznego, dla którego przygotowało m.in. projekt Orientarium.

„Ogrody zoologiczne są ze sobą mocno związane. Nie konkurujemy ze sobą. Nam pomagano przy budowie Afrykarium, bo w Polsce nikt nie miał doświadczeń z dużymi zbiornikami wodnymi. Teraz my dzielimy się swoim doświadczeniem. Uważamy, że polskie ogrody mają ogromny potencjał i powinny być napędem turystyki miast” – wyjaśnił prezes wrocławskiego ZOO Radosław Ratajszczak.

Zgodnie z planem modernizacji w Łodzi całkowitej przebudowie ulegnie połowa obszaru zajmowanego przez ZOO. Na powierzchni 7,5 ha powstaną m.in. nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery. Będą też zbiorniki wodne, z których największy ma mieć 2500 m3 pojemności i 6 m głębokości. W Orientarium mają się znaleźć zwierzęta z Azji południowo-wschodniej.

"Pod względem fauny bardzo ciekawa strefa geograficzna. Jest to fauna atrakcyjna, ale jednocześnie niezwykle zagrożona wyginięciem. Wszystkie gatunki, które będą się znajdowały w naszym obiekcie są objęte programami hodowlanymi EAZY (Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów). Dzięki temu ogród będzie więc realizował to, co jest najważniejsze, czyli ochronę gatunkową” – wyjaśnił naczelnik łódzkiego ZOO Tomasz Jóźwik.

Dodał, że budowa Orientarium pozwoli na łączenie ze sobą ekspozycji, dzięki czemu powstaną obszerne wybiegi i woliery dające możliwość utrzymywania zwierząt na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami i w urozmaiconym środowisku.

„To daje im swobodę, a zwiedzającym zapewnia możliwość obserwacji zwierząt w warunkach jak najbliższych naturze. Nowy obiekt będzie dostępny dla zwiedzających cały rok i zwierzęta nie biedą musiały w okresie chłodu być przenoszone na zaplecze hodowlane” – wyjaśnił Jóźwik.

Dzięki Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym mają się pojawić nowe gatunki zwierząt: orangutany, langury, anoa, tapiry malajskie, gawiale, pantery mgliste, rekiny i płaszczki. Ogród będzie też kontynuował hodowlę posiadanych już gatunków: słoni indyjskich, makaków, gibbonów i niedźwiedzi malajskich.

Władze miasta są przekonane, że budowa Orientarium i sprowadzenie atrakcyjnych zwierząt przyciągnie do Łodzi rzesze zwiedzających. Zdaniem Ratajszczaka te nadzieje są jak najbardziej uzasadnione.

„Afrykarium zmieniło pozycjonowanie Wrocławia na mapie turystycznej Polski. W tym roku mamy już 2 mln zwiedzających, z czego 75 proc. to przyjezdni. Większość to ci, którzy przyjechali dlatego, że jest ZOO i Afrykarium. Z tego korzystają inne instytucje miasta – muzea, restauracje, hotele, przewoźnicy. To potężny napęd dla miasta. Łódź jest większa od Wrocławia. To bardzo duża aglomeracja, która jest położona blisko Warszawy i ma duży zasięg oddziaływania” – wyjaśnił Ratajszczak.

Nie wiadomo jeszcze, ile dokładnie będzie kosztowała budowa Orientarium. Wstępnie szacuje się, że będzie to kwota ok. 240 mln zł. Pieniądze na inwestycję nie będą jednak pochodziły z budżetu miasta. Zdanowska zapowiedziała bowiem, że łódzkie ZOO będzie przekształcane w spółkę, która zrealizuje inwestycję w systemie „zaprojektuj, wybuduj i sfinansuj”.

Prace budowlane mają się rozpocząć jesienią 2016 roku, a Orientarium ma być oddawane do użytku etapami. Pierwsi zwiedzający mają je odwiedzić w 2018 r. Całość inwestycji ma się zakończyć w połowie 2019 r. Przez cały czas trwania inwestycji ogród zoologiczny będzie działał, ale w ograniczonym zakresie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Samorządy / Zagrożone gatunki w łódzkim ZOO