Zainwestuj w kawałek kibuca

opublikowano: 10-05-2018, 22:00

Mané-Katz, co za nazwisko, przyjaciel Picassa, Paryż — oczywiście, że znam. W obliczu takiego biogramu, wstyd byłby nie ratować się kłamstwem.

Obraz Mané-Katza licytowany będzie na sobotniej aukcji od progu, na który zazdrośnie łypią z katalogu i Malczewski, i Brandt, nie wspominając już o co poniektórych Kossakach. Jak przewiduje Sopocki Dom Aukcyjny, prawie metrowy olejny „Marzyciel” z 1925 r. może mieć wartość nawet 400 tys. zł, dlatego jego cena wywoławczato 250 tys. zł — tanio, jak na Mané-Katza, czy drogo?

Tył obrazu fachowo nazywa się odwrociem — u „Marzyciela” znajdziemy na nim m.in. nalepkę wystawową i odręczny opis pracy, które zwykle podnoszą na rynku wartość. Obraz Emmanuela Katza, znanego jako Mané-Katz, licytowany będzie od 250 tys. zł.
Zobacz więcej

MA PLECY:

Tył obrazu fachowo nazywa się odwrociem — u „Marzyciela” znajdziemy na nim m.in. nalepkę wystawową i odręczny opis pracy, które zwykle podnoszą na rynku wartość. Obraz Emmanuela Katza, znanego jako Mané-Katz, licytowany będzie od 250 tys. zł. Fot. Sopocki dom aukcyjny

Żeby ocenić, trzeba sprawdzić, jak lukrowana laurka z biogramu przekłada się na sytuację na rynku, chociaż trudno ukrywać, że analiza obarczona jest wysokim ryzykiem, iż poczujemy się głupio. Mané-Katz istotnie należy do niekwestionowanych figur École de Paris — środowiska żydowskich malarzy tworzących głównie w Paryżu — jednak nasza ignorancja wynika z faktu, że na krajowy rynek jego prace trafiają niezwykle rzadko. W Christie’s aukcyjny rekord za obraz tego artysty to 120 tys. GBP (582 tys. zł), przy czym, jak podaje Artprice, na brytyjski rynek przypadło około 11 proc. obrotu jego pracami, mierząc od 2010 r. Niecałą jedną piątą stanowią transakcje w Stanach Zjednoczonych i Francji, a prawie 37 proc. aukcyjnej sprzedaży zanotował Izrael. Gdyby cały ten diagram był tortem, klin polski byłby wobec tego tak chudy, że przykleiłby się do noża, dlatego może czas skończyć z dietą, bo szabas w końcu w sobotę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy