Zakaz handlu raczej przestrzegany

opublikowano: 22-03-2018, 22:00

Resort pracy zapowiada spotkanie z przedsiębiorcami i związkowcami dla oceny ograniczeń pracy w niedziele.

Minionej niedzieli inspekcja pracy skontrolowała prawie 2 tys. sklepów — poinformował Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy (GIP).

Większość z 416 zgłoszeń telefonicznych dotyczących łamania zakazu handlu okazała się bezpodstawna. Tydzień wcześniej było 41 takich sygnałów. Dotychczas za powierzenie pracy w handlu w niedzielę wbrew zakazowi pracy inspektorzy nałożyli 54 mandaty karne, skierowali do sądu 38 wniosków o ukaranie, a w 55 przypadkach pouczali i udzielili upomnień. W części placówek kontrole są jeszcze prowadzone. 11 i 18 marca inspektorzy sprawdzili ponad 12 tys. placówek handlowych. Ok. 60 proc. z nich było zamkniętych. Łącznie kontroli poddano ponad 5 tys. obiektów otwartych w tych dniach, z których 147 działało wbrew przepisom. Sklepy wielkopowierzchniowe były zamknięte, a w małych klientów z reguły obsługiwali ich właściciele — osobiście lub przy pomocy rodziny. W sobotę 31 marca oraz w pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych czynne będą telefony dyżurne w okręgowych inspektoratach pracy, gdzie będzie można zgłaszać przypadki naruszeń prawa. Zostaną one sprawdzone po świętach. Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapowiedział, że 5 kwietnia odbędzie się spotkanie z organizacjami pracodawców i związków zawodowych.

— Po tym pierwszym okresie zapoznamy się z uwagami, które są do nas zgłaszane. Będziemy je wyjaśniać i zastanawiać się, co w tym zakresie zrobić. Tych uwag nie jest dużo — podkreślił wiceminister. Jego zdaniem, resort nie zakłada szybkiego podjęcia prac nad nowelizacją, bo trzeba czasu na ocenę, jak funkcjonuje obecna ustawa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy