Zakaz handlu sprzyja e-sklepom

opublikowano: 01-07-2018, 22:00

Podczas niehandlowych niedziel strony sklepów internetowych odwiedza znacznie więcej klientów. Ale nie zawsze robią zakupy.

Platforma Shoper, umożliwiająca założenie i prowadzenia sklepu internetowego, zbadała, czy i w jaki sposób zakaz handlu w niedzielę wpłynął na odwiedziny stron, liczbę transakcji i przychody sektora e-commerce. Okazuje się, że podczas wszystkich niedziel w tym roku w e-sklepach pojawiało się średnio o 62 proc. więcej użytkowników niż w analogicznym okresie 2017 r. Jednak ich obecność w wielu przypadkach nie kończyła się zakupem.

— Bardzo możliwe, że klienci zamienili podziwianie witryn w galeriach handlowych na rzecz zdjęć i wideo w wirtualnych sklepach. Oglądają towar w sieci, a potem nabywają stacjonarnie. Mogą też robić research przed większymi zakupami online, zaplanowanymi na inny dzień tygodnia — uważa Jacek Zientkiewicz, menedżer platformy Shoper.

Ogólnie od początku roku liczba transakcji w e-sklepach wzrosła o 59 proc., a przychodów — o 62 proc. Ale za ten wzrost odpowiadają nie tylko dni objęte zakazem handlu.

— Chociaż w porównaniu do zwykłych niedziel, niehandlowe mają jeszcze niewielkiwpływ na e-commerce, to jest on jednak widoczny. W e-sklepach liczba transakcji w te dni zwiększyła się o 12 proc., a przychody o 7 proc. — podkreśla Jacek Zientkiewicz.

Liczba transakcji i przychody e-sklepów były niższe niż w ubiegłym roku w trakcie trzech tegorocznych niedziel. Powodem były święta wielkanocne oraz fala upałów na początku majówki, która skłoniła Polaków do odpoczynku na świeżym powietrzu. Natomiast nieznaczny spadek na początku roku mógł być spowodowany feriami — w tym okresie odbywały się one jednocześnie w aż sześciu województwach. Zakończyły się też poświąteczne wyprzedaże. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy