Zakup elektryka może się opłacać

opublikowano: 20-02-2019, 22:00

Nawet 51 tys. można zaoszczędzić kupując auto elektryczne — wynika z analizy Carsmile. Taki samochód ma jednak też sporo minusów.

Carsmile.pl, platforma internetowa, za pośrednictwem której można wynająć albo wyleasingować samochód, przekonuje, że na zakupie auta elektrycznego można zaoszczędzić dzięki dotacjom proponowanym przez resort energii. Maksymalne wsparcie to 30 proc. ceny zakupu. Analitycy platformy sprawdzili, o ile tańszy dzięki temu byłby zakup dostępnych w naszym kraju aut z napędem elektrycznym. Pod uwagę wzięto tylko te modele, które były już rejestrowane w Polsce. W zestawieniu uwzględniono najniższe wersje wyposażenia.

Okazuje się, że tylko w przypadku czterech najtańszych modeli dotacja w wysokości 36 tysięcy zł pozwoliłaby obniżyć cenę auta o 30 proc. — to renault kangoo express, volkswagen up! i dwa modele smarta: fortwo i forfour. Przy tym do obliczeń wzięto pod uwagę najniższe ceny katalogowe aut elektrycznych. Carsmile zwraca jednak uwagę, że koszt jednego kilometra przejechanego samochodem elektrycznym może być tańszy nawet o 50 proc. w porównaniu z kosztem poruszania się samochodemnapędzanym silnikiem spalinowym. W sumie więc korzyści z tytułu zakupu auta elektrycznego, uwzględniając oszczędność na paliwie i dotację z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, mogą wynieść 51 tys. w ciągu kilku lat użytkowania. W analizie nie uwzględniono jednak kosztów serwisowania, gdyż jest to szeroki temat, wymagający odrębnego omówienia.

Carsmile wymienia też minusy posiadania auta elektrycznego: ograniczoną liczbę stacji ładowania i długi czas tego procesu w warunkach domowych. Minusem jest również fakt, że są to pojazdy wykorzystywane przede wszystkich w ruchu miejskim.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu