Załamanie na chińskiej giełdzie

KŁ, Bloomberg
opublikowano: 19-01-2015, 08:29

Chińska giełda zakończyła poniedziałkową sesję największym spadkiem od sześciu lat, po tym jak regulator zakazał finansowania zakupów akcji z dźwignią, informuje Bloomberg.

To wywołało obawy, że z najlepiej prezentującego się obecnie rynku giełdowego na świecie zaczną wycofywać się spekulanci.

Shanghai Composite Index spadł o 7,7 proc., czyli najwięcej od czerwca 2008 r. Citic Securities i Haitong Securities, największe notowane na giełdzie domy maklerskie w kraju, straciły po 10 proc. po tym jak zakazano im pożyczania pieniędzy nowym klientom handlującym akcjami. Notowania Industrial & Commercial Bank of China spadły o 9,7 proc.

Kary wywołały obawy, że regulator chce ograniczyć wzrost handlu na rynku akcyjnym za pożyczone pieniądze, po tym jak okazało się, że łączna wartość zakupów z dźwignią (na kredyt) wyniosła 1,08 bln juanów (174 mld USD).

Zobacz więcej

Shanghai Composite Index

Bloomberg

Sytuację pogorszyły jeszcze złe dane z chińskiego rynku nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu