Znów słabe dane z chińskich nieruchomości

opublikowano: 19-01-2015, 06:55

Ceny nowych domów w Chinach znacznie spadły w grudniu, donosi Reuters.

To już czwarty miesiąc z rzędu ze spadkową tendencją w tym segmencie rynku nieruchomości.

Zgodnie z odczytem Narodowego Biura Statystycznego, w ostatnim miesiącu 2014 r. ceny nowych domów spadły średnio o 4,3 proc. w ujęciu rocznym w 68 z 70 badanych miast. Tymczasem wolumen sprzedaży wspiął się na najwyższy poziom w 2014 r. o 9 proc. przekraczając wartość z listopada.

Spadające ceny nieruchomości mogą utrzymać presję na polityków, aby ograniczyć ostrzejsze spowolnienie gospodarcze w tym roku.

Inwestycje w nieruchomości mają około 15 proc. udział we wzroście chińskiego PKB. Tymczasem w pierwszych 11 miesiącach 2014 . odnotowano aż  9 proc. spadek nowych powierzchni w budowie.

Spodziewamy się, że wzrost PKB Chin będzie nadal spowolniał i w 2015 r. zostanie schłodzony do „zaledwie” 6,8 proc. Wpłynie na to m.in. dalsze pogorszenie koniunktury w budownictwie, osłabienie produkcji przemysłowej i związanych z tym inwestycji - ocenia Tao Wang, ekonomista UBS.

Chińskiemu rynkowi  nieruchomości w ostatnich miesiącach szczególnie ciąży spadek cen oraz nadwyżka podaży.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu