Zalety outsourcingu IT

MICHAŁ GRZECH
opublikowano: 18-04-2012, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA SEKCJI

MICHAŁ GRZECH

dyrektor handlowy grupy produktowej services w NextiraOne Polska

Posiadać czy używać? — wydaje się pytaniem retorycznym w dziedzinie IT w czasach, gdy stale słyszymy o outsourcingu. Jednak nie jest to wcale taka prosta decyzja, ponieważ wymagany przez klientów model współpracy musi być dostosowany do sposobu działania firmy.

Mówiąc o własnych inwestycjach, trzeba pamiętać zarówno o sposobie ich finansowania (własne pieniądze, leasing/kredyt, dotacje UE), jak i o wyborze właściwej technologii, z której będzie się korzystało przez najbliższe lata, oraz o dostawcy, który tę technologię wdroży i będzie ją utrzymywał. Wielu producentów i dostawców wymaga dobrego zdefiniowania potrzeb biznesowych firmy i określenia wymaganych funkcjonalności w danych dziedzinach, a następnie przełożenia tych wymagań na język technologiczny (często w formie RFI). Ponadto uwzględnienia różnych aspektów związanych zarówno z zakupem i wdrożeniem technologii, jak i z utrzymaniem, rozwojem i zarządzaniem cyklem jej życia. Przejście takiego procesu podejmowania decyzji wymaga od firmy odpowiednich kompetencji i zasobów po stronie IT, czyli osób, które będą w stanie dokonać właściwego wyboru, ponieważ błędy popełnione na tym etapie powodują problemy przez długi czas.

W przypadku modelu usługowego forma finansowania jest z góry określona. Outsourcing pozwala na uzupełnienie strategii usługowej firmy w sprawach, w których przedsiębiorstwo nie ma kompetencji lub ich zdobycie jest drogie. Wybór usługodawcy poza spełnieniem wymagań biznesowych musi zawierać elementy dotyczące technologii i sposobu jej dostarczenia. Jeżeli te elementy nie będą jednym z kryteriów wyboru rozwiązania, może się okazać, że wymagania funkcjonalne są wprawdzie spełnione, jednak nie działa ono tak, jak firma by sobie życzyła. Dlatego osoby odpowiedzialne za IT firmy muszą wspomagać proces decyzyjny, a zwłaszcza zaprojektować mechanizmy współpracy pomiędzy usługodawcą a działem IT przedsiębiorstwa.

Obserwujemy dzisiaj zwiększenie zainteresowania formą pośrednią — usługami specjalizowanymi outsourcingu IT, które dotyczą dobrze zdefiniowanej potrzeby i dziedziny w firmie, np.: jest to sieć LAN, a serwerownie nadal pozostają w gestii działu IT. Coraz częściej outsourcing staje się też elementem wdrażania nowych rozwiązań. Firma kupuje nie tylko technologię i jej wdrożenie z gwarancją 12 miesięcy, ale także dużą część obsługi operacyjnej rozwiązania. W systemach klasy CRM i contact center usługa „rezydent”, czyli zapewnienie ludzi do pierwszej linii wsparcia w siedzibie klienta przez firmę wdrażającą, staje się standardem, zaś pracownicy zewnętrznej firmy — elementem własnej organizacji wsparcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICHAŁ GRZECH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu