Załoga Gazeli będzie pikietować w Senacie

opublikowano: 09-04-2014, 00:00

Byli i obecni pracownicy Textilimpeksu nie dostali akcji pracowniczych. Blokuje ich prawo

Dziś w Senacie związkowcy Textilimpeksu przeprowadzą pikietę. Chcą nieodpłatnego przejęcia pracowniczych udziałów, których nie mogą dostać. Firma powstała w Łodzi w 1949 r. jako przedsiębiorstwo

państwowe. W 1982 r. została przekształcona w spółkę z o.o. należącą w całości do skarbu państwa. I to właśnie tamten proces przekształceń jest praźródłem obecnych protestów pracowników Gazeli Biznesu z lat 2004-06 oraz 2012 r.

— W latach 90. doszło do przekształcenia przedsiębiorstw państwowych w spółki prawa handlowego na podstawie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, która przyznawałapracownikom prawa do akcji i udziałów. Nasi pracownicy nie mogli z tego skorzystać, ponieważ firma już wtedy była spółką prawa handlowego. Obecnie w Senacie procedowana jest nowelizacja tej ustawy i znów jesteśmy krzywdzeni — mówi Grażyna Balcerska ze Związku Zawodowego Pracowników Textilimpex. Zapisy nowelizacji nie przewidują rozwiązania tego problemu.

— Domagamy się przyznania takim firmom jak nasza prawa do uprzywilejowanego nabycia przez pracowników 15 proc. udziałów — podkreśla Grażyna Balcerska. Biuro Legislacyjne Senatu dostrzega problem podnoszony przez związkowców łódzkiego przedsiębiorstwa, lecz twierdzi, że „problematyka uprawnień pracowniczych powinna być przedmiotem odrębnej nowelizacji”.

— Absolutnie się z tym nie zgadzamy. Zmiany, których się domagamy, powinny być wprowadzone do obecnej nowelizacji. Obawiamy się, że odrębna nowelizacja nigdy nie ujrzy światła dziennego — mówi Grażyna Balcerska.

Z realizacją żądań będzie jednak problem. Senat może jedynie wprowadzić poprawki do przepisów uchwalonych przez Sejm (21 marca), a nie może proponować nowych zapisów. Textilimpex, w którym skarb państwa kontroluje 98 proc. udziałów, zajmuje się eksportem oraz importem wyrobów tekstylnych, włókienniczych, chemicznych. Świadczy usługi logistyczne, spedycyjne, wynajmu powierzchni magazynowych. W rankingu Gazel za 2012 r. zajęła 88. miejsce w woj. łódzkim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu