Założyciel Amazona też marzy o kosmosie

opublikowano: 16-09-2015, 08:05

Jeff Bezos, założyciel koncernu Amazon, detalicznego internetowego giganta, pozazdrościł innemu amerykańskiemu miliarderowi, Elonowi Muskowi z Tesla Motors i również chce ruszyć na podbój… kosmosu, donosi Reuters.

Właśnie zaprezentował plany związane z budową fabryki produkującej rakiety nośne i wyrzutni na Florydzie. 

Jeff Bezos prezentuje silnik rakietowy
Zobacz więcej

Jeff Bezos prezentuje silnik rakietowy EFE/Lenin Nolly/FORUM

Startup Bezosa pod marka Blue Origin zamierza zainwestować ponad 200 mln USD na budowę zakładu, który przylegać ma do należącego do NASA Kennedy Space Center. Pojazdy mają natomiast być wystrzeliwane z odnowionej wyrzutni Cape Canaveral Air Force Station, zlokalizowanej na południe od nadmorskiego kosmodromu NASA.

Swój najnowszy projekt Bezos tłumaczy dziecięcą fascynacją gigantyczną rakietą Saturn 5, która miała znaczący udział m.in. w misjach księżycowych Apollo. 

Blue Origin będzie konkurencją dla SpaceX, działającego już projektu pod auspicjami Elona Muska i kilku firm wspieranych przez grono przedsiębiorców, w tym miliarderów współzałożyciela Microsoftu (Paul Allen) i dyrektora generalnego grupy Virgin (Richard Branson).

Podobnie jak w przypadku Virgin Galactic Bransona, jednym z celów Blue Origin ma być transport turystów na stacje orbitalne i obsługa i serwis tego typu urządzeń, pojazdów.

Firma projektuje i testuje w Zachodnim Teksasie małą rakietę, nazwaną „New Shepard”, która może lecieć na wysokości 100 km zanim powróci na ziemię. Z kolei nowa, jeszcze nie nazwana rakieta ma być w stanie osiągnąć wysokości orbitalne rzędu 400 km, na której przebywa Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). 

Według Bezosa, nowa rakieta powinna zadebiutować jeszcze przed końcem dekady. Miliarder nie chce ujawnić, ile już zainwestował w Blue Origin, stwierdził jedynie, że „wystarczająco, ale będzie jeszcze znacząco więcej”.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Założyciel Amazona też marzy o kosmosie