Zamiast "towarzyszy" będą "panie" i "panowie"

PAP
opublikowano: 03-06-2010, 09:58

Władze Pekinu poinstruowały kierowców autobusów oraz bileterów, aby porzucili zwyczaj zwracania się do pasażerów per "towarzyszu". Odtąd mają obowiązywać typowe zwroty grzecznościowe: "Pan" i  "Pani".

Jak podaje agencja Reutera, takie instrukcje wydało pekińskie przedsiębiorstwo transportowe. "Zwracanie się do ludzi jako +towarzyszy+ nie licuje z dbałością o wysoki standard usług" - powiedział cytowany przez chińskie media przedstawiciel tej spółki.

Chiński kierowca autobusu
Chiński kierowca autobusu
None
None

Kierowcom i bileterom zaleca się zastąpienie "towarzysza" całą paletą zwrotów grzecznościowych, dopasowanych do wieku pasażera. Na liście akceptowanych zwrotów jest m.in. "student", a także po prostu "pasażer". Tym ostatnim słowem najlepiej określać ludzi młodych, w których slangu "towarzysz" jest często synonimem "geja".

Nowe wytyczne dla personelu autobusowego nie uderzą jednak w ludzi starszych, którym trudno nawyknąć do dokonujących się w Chinach przemian. Takie osoby wciąż mogą być tytułowane "starszym towarzyszem", choć pekińskie władze podkreślają, że lepiej jest używać zwrotów "starszy Pan" i "starsza Pani".

Jak wskazuje agencja Reutera, w przeszłości zwrot "towarzysz", który chińscy komuniści zaczerpnęli z ZSRR, był w Chinach niemal obowiązkowy. Do dziś tamtejsi liderzy często stosują go w oficjalnych wystąpieniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane