Zamknięta kopalnia służy innowatorom

DI, PAP
opublikowano: 19-12-2012, 00:00

Są pierwsi lokatorzy w sosnowieckim technoparku. To zajmujący się automatyką przemysłową NTI oraz motoryzacyjny Cadelan.

Pomysłodawcy stworzenia Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego, którego celem było ożywienie zdegradowanego pogórniczego terenu, od początku przekonywali, że będzie to dobre miejsce dla firm innowacyjnych i zajmujących się zaawansowanymi technologiami. I mieli rację. Dwie innowacyjne firmy z branż motoryzacyjnej i automatyki przemysłowej ulokowały swoje siedziby w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym. Są to NTI — spółka zajmująca się m.in. automatyką przemysłową, oraz Cadelan — przedsiębiorstwo tworzące rozwiązania technologiczne dla firm motoryzacyjnych.

Otwarty wiosną tego roku park mieści się na terenie zamkniętej ponad 13 lat temu kopalni Niwka-Modrzejów. Remont pokopalnianych obiektów i przygotowanie infrastruktury dla najemców kosztowało ponad 32,5 mln zł. Większość pokryły unijne pieniądze. Parku — Dzięki nowym lokatorom wokół parku tworzy się prawdziwie kreatywny klimat, który z pewnością ściągnie do nas kolejnych najemców i inwestorów. Zainteresowanie jest spore — mówi Monika Zając, szefowa Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Zatrudniająca 11 osób firma Cadelan konstruuje podzespoły dla motoryzacji.

— Tworzymy rozwiązania konstrukcyjne, dobieramy materiały i projektujemy wygląd poszczególnych elementów najnowszych modeli samochodów klasy premium. Gotowe koncepcje w postaci plików trafiają do naszych klientów za zachodnią granicą, gdzie nabierają kształtów i wyjeżdżają na ulice — wyjaśnia Borys Dziewior, prezes firmy. Drugi z nowych najemców, firma NTI — skrót od Nowoczesne Technologie i Innowacje — zajmuje się m.in. automatyką, mechaniką oraz informatyką przemysłową. Jedną z najważniejszych innowacji wdrażanych przez przedsiębiorstwo jest tzw. rektyfikacja, czyli prostowanie budynków. Jest to potrzebne np. wtedy, gdy z powodu szkód górniczych bloki mieszkalne, szkoły czy szpitale na Śląsku i w Zagłębiu przestają trzymać pion.

— Obecnie pracujemy nad udoskonaleniem rektyfikacji. Opracowaliśmy technologię przywracania geometrii budynków za pomocą siłowników, potrafimy też — mówiąc obrazowo — pociąć w plasterki dziesięciopiętrowy blok i złożyć go na nowo tak, żeby stał prosto — tłumaczy Joanna Wójcik, dyrektor ds. kontaktów z zagranicą NTI.

Na potrzeby Sosnowieckiego Naukowo-Technologicznego zmodernizowano i zaadaptowano dwa pokopalniane obiekty — dawną dyspozytornię kopalni o powierzchni ok. 1,6 tys. mkw. i siedzibę dawnego zespołu bhp o powierzchni ok. 7,2 tys. mkw. Miasto najchętniej widziałoby tu firmy wdrażające innowacje, np. w branży biotechnologicznej, farmaceutycznej, spożywczej czy technologicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Zamknięta kopalnia służy innowatorom