Czytasz dzięki

Zamknięty obieg otwiera lepsze jutro

opublikowano: 14-09-2017, 22:00

Polacy starają się żyć ekologicznie, jednak większość nie słyszała o GOZ.

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) to najbardziej realna koncepcja, która nie tylko ochroni nas przed degradacją ekosystemu, ale przede wszystkim zmieni sposób patrzenia na potrzeby w świecie przesyconym produktami.

Jesteśmy eko

Jak wynika z badania Stena Recycling, podstawowe proekologiczne działania cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Najwięcej osób segreguje odpady (74 proc.) i oszczędza energię w domu lub miejscu pracy (71 proc.). Większość oszczędza też wodę (68 proc.), a robiąc zakupy, zwraca uwagę, by nie marnować jedzenia (67 proc.). Ponad połowa minimalizuje ilość odpadów, stosując produkty wielokrotnego użytku (54 proc.) czy unikając korzystania z jednorazowych reklamówek podczas zakupów (52 proc.).

Ale część proekologicznych zachowań ważnych ze względu na wdrażanie GOZ w Polsce wciąż podejmowana jest dużo rzadziej. Tylko 28 proc. badanych wybiera produkty przyjazne środowisku lub w opakowaniach pochodzących z recyklingu. Najmniej (18 proc.) świadomie wybiera usługi lub produkty firm odpowiedzialnych społecznie, czyli kierujących się nie tylko korzyściami ekonomicznymi, ale także podejmujących działania na rzecz ekologii, społeczeństwa czy wolontariatu pracowniczego.

Termin znany nielicznym

Badanie wskazało, w jakim stopniu postawy proekologiczne Polaków przekładają się na ich świadomość wdrażania w kraju zasad gospodarki cyrkularnej. Prawie trzech na czterech ankietowanych w ogóle nie zetknęło się z pojęciem GOZ — ponad 40 proc. nigdy o nim nie słyszało, a aż 30 proc. nie wie, czy je zna.

Spośród tych, którzy słyszeli o GOZ (29 proc.), najwięcej kojarzy ten termin głównie z możliwościązmniejszenia liczby wysypisk i odpadów (57 proc.) i ogólną poprawą stanu środowiska naturalnego (49 proc.). Najmniej badanych wspomniało o GOZ w kontekście nowych uregulowań prawnych UE (24 proc.), ekologicznego projektowania produktów (28 proc.) oraz CSR (29 proc.).

Lider GOZ

— Działania składające się na ekologiczny portret Polaków oraz ich wiedzę na temat GOZ są ściśle powiązane. Jak wynika z badania, jesteśmy gotowi do aktywności na rzecz środowiska. Wciąż jednak zbyt rzadko zwracamy uwagę na społeczną odpowiedzialność firm, a także na to, czy opakowania kupowanych przez nas produktów pochodzą z recyklingu. Również niewiele osób słyszało o GOZ w kontekście ekologicznego projektowania. Tymczasem do wdrożenia gospodarki cyrkularnej niezbędna jest wysoka świadomość konsumentów w tych dziedzinach oraz wzajemne motywowanie się do pozytywnych zmian — komentuje Piotr Bruździak, dyrektor w Stena Recycling.

Dlatego firma organizuje konkurs Stena Circular Economy Award — Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Projekt jest skierowany do firm i studentów. Przewidziano trzy kategorie. Pierwsza dla przedsiębiorców, którzy wdrożyli praktyki z obszaru GOZ. Druga dla przedsiębiorców, którzy podejmują działania na rzecz promocji idei GOZ. Trzecia dla studentów, którzy zaproponują sposób wdrożenia zasad GOZ. Nabór zgłoszeń do konkursu będzie trwał od 2 października do 15 grudnia. Wyłonieni przedsiębiorcy, niezależnie od kategorii, w ramach nagrody będą mieli możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej, np. audyt środowiskowy, plan ekoedukacji czy szkolenie z zakresu transportu odpadów niebezpiecznych. Wyróżniony student lub grupa studentów wygrają notebooki oraz grant — 10 tys. zł na realizację projektu edukacyjnego z obszaru GOZ.

Stena Circular Economy Award

Celem konkursu jest promowanie przedsiębiorstw, wdrażających rozwiązania z dziedziny GOZ oraz aktywizacja innych firm i jednostek naukowych do stosowania dobrych praktyk w tym zakresie. Konkurs stwarza także pole do wymiany doświadczeń i pomysłów między biznesem a środowiskiem naukowym. Nadesłane projekty oceni 8-osobowe jury, w którego skład wchodzą: Piotr Bruździak, Stena Recycling, prof. Christer Forsgren, kierownik działu Technologii i Nauk o Środowisku Stena Metall Group, prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, Michał Mikołajczyk, dyrektor ds. rozwoju odzysku opakowań Rekopol, Marzena Strzelczak, dyrektorka Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Dariusz Matlak, prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, Małgorzata Greszta z Koalicji Reconomy oraz Peter Nielsen, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane