Zamówienia obudziły się z letargu

opublikowano: 02-04-2018, 22:00

Rynek zamówień publicznych w obszarze IT w I kw. ruszył z kopyta. Liczba przetargów i zamówień wzrosła dwucyfrowo.

Statystyki zamówień publicznych za I kw. bieżącego roku niosą nadzieję poobijanej branży informatycznej, która ucierpiała m.in. przez zastój w przetargach. Okazuje się, że w I kw. ogłoszono ponad 500 przetargów z obszaru informatyki, czyli 37 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Od ogłoszenia zamówienia do rozstrzygnięcia mija zwykle co najmniej kilka miesięcy. Oznacza to, że kontrakty powinny zasilić portfele zamówień informatycznych firm w drugiej połowie roku, a także zacząć przekładać się na wyniki. Dobrze wyglądają też dane o rozstrzygniętych przetargach. W I kw. zamawiający podpisali ponad 680 kontraktów, czyli r/r o ponad 80 proc. więcej. W tym przypadku przełożenie na wyniki firm powinno nastąpić o wiele szybciej.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Największym zamówieniem publicznym udzielonym w I kw. był wart blisko 200 mln zł netto kontrakt na utrzymanie systemu KSI ZUS, który trafił do Comarchu. Drugim warta 61 mln zł umowa na udzielenie uprawnień licencyjnych na oprogramowanie systemowe środowiska mainframe oraz świadczenie usług wsparcia. Zamawiającym był także ZUS, a kontrakt trafił do IBM. Duże zlecenie pozyskało konsorcjum Halcrow Group i CH2M HILL Engineers, które z GDDKiA podpisało wart 43 mln zł kontrakt na wsparcie i doradztwo techniczne w przygotowaniu, wdrożeniu i eksploatacji Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T .

Największe zamówienia w I kw. ogłosiły KRUS i ZUS. ZUS w styczniu ogłosił przetarg na wybór wykonawców do umowy ramowej na modyfikację i rozbudowę KSI ZUS (potencjalna wartość to 280 mln zł) oraz warte kilkadziesiąt milionów złotych zamówienie na system służący do przechowywania akt pracowniczych. KRUS natomiast ogłosił przetarg na kompleksową obsługę systemów informatycznych, wspomagających obsługę ubezpieczeń i świadczeń krótkoterminowych, którego szacunkowa wartość to 71,3 mln zł netto, oraz na usługi utrzymania i rozwoju systemu Workflow, którego wartość jest szacowana na 53,7 mln zł netto. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / IT&Internet / Zamówienia obudziły się z letargu