Zanosi się na strajk w Puławach

opublikowano: 03-07-2018, 22:00

Związkowcy z należących do Grupy Azoty puławskich zakładów od miesięcy sprzeciwiają się zmianom organizacyjnym. Chcą strajku.

Komitet strajkowy, składający się z przedstawicieli „Solidarności” i Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego, czyli dwóch największych organizacji w puławskich zakładach, postanowił wczoraj przeprowadzić wśród załogi referendum strajkowe. Decyzja zapadła po poniedziałkowym spotkaniu puławskich związkowców z Arturem Kopciem, przedstawicielem załogi w zarządzie Grupy Azoty, i zarządem zakładów w Puławach.

SZEF W POGOTOWIU: Jacek Janiszek stoi na czele zarządu Grupy Azoty Zakładów Azotowych Puławy od niespełna 18 miesięcy. Od prawie ośmiu miesięcy w spółce trwa pogotowie strajkowe.
Zobacz więcej

SZEF W POGOTOWIU: Jacek Janiszek stoi na czele zarządu Grupy Azoty Zakładów Azotowych Puławy od niespełna 18 miesięcy. Od prawie ośmiu miesięcy w spółce trwa pogotowie strajkowe. Fot. Grupa Azoty

Związkowcy domagają się wstrzymania wydzielania ze spółki jakichkolwiek części organizacyjnych, przestrzegania zawartych przed laty umów konsolidacyjnej i społecznej oraz odwołania wiceprezesa Krzysztofa Homendy.

— Myślę, że 7-10 dni wystarczy, żeby umożliwić oddanie głosu każdemu z pracowników — mówi nam Sławomir Wręga, wiceszef komitetu strajkowego.

Zgodnie z ustawą, jeśli w referendum weźmie udział ponad połowa pracowników i za strajkiem opowie się większość, protest będzie się mógł odbyć. W przeciwnym razie związkowcy odstąpią od tego pomysłu. Sławomir Wręga widzi jednak duże poparcie wśród załogi i liczy, że w referendum większość powie „tak”. Dwa z postulatów są podnoszone przez pracowników puławskiej spółki już od kilku miesięcy.

Od listopada 2017 r. w firmie trwa w związku z tym pogotowie strajkowe. Zarząd Puław wydał wczoraj oświadczenie, w którym przypomina, że spór między załogą a władzami spółki jest obecnie na etapie mediacji, w której udział bierze ministerialny mediator. Przed zakończeniem postępowania mediacyjnego, czyli przed sporządzeniem protokołu rozbieżności, nie można podejmować działań, które zmierzałyby do ogłoszenia strajku (np. ogłaszać referendum strajkowego), a w Puławach taki protokół dotychczas nie został sporządzony.

Zarząd nie pisze jednak wprost, że działania związkowców są niezgodne z prawem. Zapewnia natomiast, że „podejmuje wszelkie działania”, aby zapewnić spokój społeczny, jest gotów do dalszego dialogu i wierzy w pozytywne zakończenie sporu zbiorowego.

 

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu