Zapłać komórką za taksówkę

opublikowano: 11-12-2013, 00:00

Powstała pierwsza aplikacja do mobilnych płatności w taksówkach. Dla klientów wygoda, dla taksówkarzy dodatkowy dochód, dla korporacji konkurencja.

Nie trzeba mieć przy sobie ani gotówki, ani karty, żeby przyjechać się taksówką. Wystarczy komórka z aplikacją myTaxi. W najbliższych dniach, być może już dzisiaj, w appstore’ach pojawi się nowa wersja programu wyposażona w funkcję płatniczą. Sposób działania jest podobny jak w zbliżonych rozwiązaniach, np. Skaycash, uPaid, PayU. W aplikacji trzeba zarejestrować kartę (kredytową lub debetową z funkcją płatności w internecie), wpisując numer, datę wygaśnięcia i kod CVV. Dane przechowuje obsługujący system niemiecki agent rozliczeniowy Wirecard. Przy każdej płatności za przejazd taksówką pasażer loguje się do programu i zatwierdza płatność mPINem, który wcześniej zdefiniował w aplikacji. myTaxi nie jest pierwszym programem pomagającym zamówić taksówkę w Polsce (ponad rok temu z podobnym programem iTaxi wszedł na rynek Łukasz Wejchert), na razie jednak najbardziej rozbudowanym. Unikalny jest też model biznesowy.

myTaxi nie dogaduje się z korporacjami taksówkowymi, ale bezpośrednio z taksówkarzami, tylko licencjonowanymi. Mogą to być wolni strzelcy lub kierowcy pracujący dla jednej czy kilku korporacji. Na razie my- Taxi działa tylko w Warszawie, gdzie firmie udało się pozyskać 500 taksówek z 10 tys. jeżdżących po stolicy.

Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający firmą w Polsce, mówi, że aplikacja daje taksówkarzom dodatkowe źródło przychodu (niektórym główne — 40 taksówek jeździ tylko z brandem myTaxi i pozyskuje klientów dzięki aplikacji). Krzysztof Urban pytany, czy zamierza zbudować alternatywną „mobilną korporację” taksówkową, odpowiada jednak,że nie ma takich ambicji. To taksówkarze wybierają, z czyich usług chcą korzystać.

myTaxi jest aplikacją darmową dla klientów, natomiast kierowca płaci 3 proc. prowizji od każdej transakcji. Dodatkowo myTaxi pobiera 3 zł od każdego zamówienia złożonego za pośrednictwem aplikacji.

— Z naszych wyliczeń wynika, że jesteśmy tańsi od korporacji — mówi Krzysztof Urban. myTaxi należy do Inteligent Apss, niemieckiego start-upu, który działa w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Polsce i USA. W przyszłym roku myTaxi chce pojawić się w co najmniej trzech kolejnych polskich miastach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Zapłać komórką za taksówkę