Zaprzyjaźnieni z dobrym doradcą

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 21-08-2006, 00:00

Sprawdzona firma konsultingowa to skarb. Nie tylko przygotuje wniosek, ale też wskaże wszelkie możliwości otrzymania wsparcia.

Firma Il-tex z Zawiercia, zajmująca się produkcją pościeli dekoracyjnych i antyalergicznych, podpisała umowę o dofinansowanie w ramach działania 2.3 Sektorowego Programu Operacyjnego — Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP). Dzięki tym środkom przedsiębiorstwo współfinansuje zakup nowoczesnego oprogramowania, wspierającego zarządzanie produkcją. To nie pierwszy kontakt firmy z funduszami strukturalnymi. W 2003 r. Il-tex otrzymał dotację z programu Phare i starał się, chociaż bez powodzenia, o dofinansowanie w czasie wcześniejszej rundy aplikacyjnej do działania 2.3 SPO WKP.

Jak twierdzi Iwona Szczygieł, właścicielka firmy, ważnym elementem podczas zdobywania wsparcia z Unii jest stała współpraca ze sprawdzonym partnerem zewnętrznym. To w jego rękach w dużej mierze leży rozwój firmy.

Stała współpraca

— Gdy zaczynaliśmy działalność 13 lat temu, byliśmy słabo zorientowani w możliwościach otrzymania wsparcia. Przez przypadek, podczas remontu kotłowni, dowiedzieliśmy się, że możemy ubiegać się o dofinansowanie tego przedsięwzięcia z Funduszu Ochrony Środowiska i z tej szansy z powodzeniem skorzystaliśmy. Zachęciło to nas do szukania innych zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji — przyznaje Iwona Szczygieł.

Postanowiła ona wówczas skorzystać z pomocy firmy doradczej. Owocem tej współpracy było 170 tys. zł na zakup nowoczesnych maszyn. Od tej pory właścicielka Il-teksu jest w stałym kontakcie z doradcą, z którym konsultuje swoje plany inwestycyjne i szuka możliwości ich finansowania.

Z dwóch prób ubiegania się o wsparcie z działania 2.3 SPO WKP jedna zakończyła się sukcesem.

— Bez pomocy firmy doradczej aplikowanie byłoby bardzo trudne. Procedury są zbyt skomplikowane dla osoby, która nie zajmuje się tym na co dzień. Dlatego tak ważne jest, żeby wybrać odpowiedniego doradcę. Nasz pierwszy wniosek miał spore niedociągnięcia, dlatego został odrzucony. Drugi projekt został już opracowany znacznie lepiej — twierdzi Iwona Szczygieł.

Ważnym kryterium podczas szukania dobrego partnera jest także kwestia finansowa.

— Według naszej umowy z doradcą, wynagrodzenie otrzyma on dopiero wtedy, kiedy rzeczywiście dostaniemy dofinansowanie. Uważam, że jest to uczciwe podejście, a ponadto nie ponoszę żadnego ryzyka finansowego, zatrudniając firmę konsultingową — zapewnia Iwona Szczygieł.

Opłaciło się

Wynajęcie doradcy dało więc wymierne korzyści. Do otrzymanych już środków z programu Phare, firma Il-tex za kilka miesięcy będzie mogła dołożyć jeszcze 50 tys. zł z działania 2.3 SPO WKP, co oznacza, że przedsiębiorstwo uzyska łącznie blisko 220 tys. zł dofinansowania z UE.

— Dotacje z funduszy strukturalnych to duża szansa dla polskich przedsiębiorstw. Gdyby nie otrzymane wsparcie, zapewne wciąż pracowalibyśmy na starych maszynach i nie wdrażalibyśmy teraz nowoczesnego oprogramowania. Te dwie inwestycje gwarantują naszej firmie dynamiczny rozwój — podkreśla Iwona Szczygieł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu