Zarobki i ceny

DI, NBP
22-05-2009, 07:32

Przeciętny poziom cen dóbr i usług wchodzących w skład naszego PKB w 2007 r. wyniósł 59 proc. średniej w Unii Europejskiej. Dwa lata temu w Polsce było taniej niż na przykład na Słowacji czy w Czechach, w których PKB na osobę jest wyższy niż u nas (odpowiednio 62 i 74  proc. średniej w UE).

Jak zauważają autorzy raportu NBP, na tle obszaru wspólnego pieniądza poziom cen w naszym kraju jest jednak relatywnie niski.

Skąd więc częste narzekania naszych rodaków na drożyznę w sklepach? No cóż, w Polsce jest wprawdzie taniej, ale i zarobki znacznie odbiegają od średnich wynagrodzeń w Europie. Jeśli chodzi o płacę minimalną, Polska plasuje się na dwunastym miejscu wśród dwudziestu państw UE. Wynosi ona w przeliczeniu 334 euro. Nie jest to zawrotna kwota, choć i tak wyższa niż w pozostałych krajach byłego bloku wschodniego. Według Europejskiego Urzędu Statystycznego, państwem, które ma największą płacę minimalną, jest Luksemburg (1610 euro), a najmniejszą —Bułgaria (112 euro).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, NBP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zarobki i ceny