Zarząd krajowy PO powoła dziś gabinet cieni - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-12-2005, 07:43

Dziś zarząd krajowy PO ma powołać gabinet cieni. Ma on opracowywać własne projekty ustaw i recenzować prace rządu Kazimierza Marcinkiewicza - pisze "Gazeta Wyborcza". Dla 16 obecnych ministerstw Platforma stworzyła  taką samą liczbę tzw. sekretariatów. Ich koordynatorem będzie Jan Rokita.

Dziś zarząd krajowy PO ma powołać gabinet cieni. Ma on opracowywać własne projekty ustaw i recenzować prace rządu Kazimierza Marcinkiewicza - pisze "Gazeta Wyborcza". Dla 16 obecnych ministerstw Platforma stworzyła  taką samą liczbę tzw. sekretariatów. Ich koordynatorem będzie Jan Rokita.

Według "GW", na czele sekretariatów staną m.in. szefowie lub wiceszefowie komisji sejmowych. Sekretarzy będzie rekomendował zarządowi partii osobiście Donald Tusk. Zarząd zastrzega sobie prawo ich odwołania, jeśli się nie sprawdzą.

Część z nich miałaby stanąć na czele ministerstw, gdyby PO weszła do rządu. Jednak to jeszcze nie jest przesądzone. Bogdan Zdrojewski nie ukrywa, że zarząd partii boi się, iż ministrowie gabinetu cieni za wcześnie poczują się ministrami i nie będą zbyt aktywni. - Dlatego oprócz recenzowania obecnego rządu mają pracować nad projektami ustaw i strategią na przyszłość.

Zbigniew Chlebowski, wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego PO, mówi, że w sekretariatach znajdą się też eksperci, którzy będą pomagać posłom w pracach legislacyjnych.

W piątek zarząd PO zdecyduje, których kandydatów na sekretarzy poprze. Jeśli trzy czwarte nazwisk zostanie ustalone, będą przegłosowane. Reszta zostanie uzupełniona później. Politycy PO w nieoficjalnych rozmowach podają następujące kandydatury do gabinetu cieni:

-  Kandydatem na sekretarza ds. finansów (albo gospodarki) jest Zbigniew Chlebowski , wiceszef klubu parlamentarnego i szef sejmowej komisji budżetu i finansów publicznych. Jego nazwisko działacze PO wymieniają obok Adama Szejnfelda, wiceprzewodniczącego komisji gospodarki.

-  Sekretarzem ds. obrony narodowej ma być Bogdan Zdrojewski , szef komisji obrony.

- Za zdrowie ma odpowiadać szefowa komisji zdrowia Ewa Kopacz .

-  Sekretarzem ds. skarbu ma być Hanna Gronkiewicz-Waltz , była prezes NBP i była wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

-  Za MSWiA ma odpowiadać Marek Biernacki , były szef tego resortu. Jeśli PO zdecyduje o podziale ministerstwa, to sekretarzem ds. administracji ma zostać Waldy Dzikowski , członek komisji spraw wewnętrznych i administracji.

-  Sekretarzem ds. edukacji mogłaby zostać Krystyna Szumilas , przewodnicząca sejmowej komisji edukacji.

-  Sprawami kultury być może zajmie się Rafał Grupiński , doradca Donalda Tuska ds. mediów i kultury, lub Arkadiusz Rybicki , który był już wiceministrem kultury w rządzie Buzka.

-  Sekretarzem ds. sportu miałby być Mirosław Drzewiecki , wiceprzewodniczący komisji kultury fizycznej i sportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane