Czytasz dzięki

Zarząd Orlenu prawie bez zmian

PJ
opublikowano: 25-03-2011, 00:00

Jacek Krawiec znów pokieruje spółką. Skarb wprowadził do zarządu Grażynę Piotrowską-Oliwę.

Jacek Krawiec znów pokieruje spółką. Skarb wprowadził do zarządu Grażynę Piotrowską-Oliwę.

Wczoraj rada nadzorcza wybierała zarząd PKN Orlen. Do czasu zamknięcia numeru nie ogłosiła komunikatu w sprawie wyników, ale według naszych informacji wybrała pięcioosobowy zarząd. Większego zaskoczenia nie ma. Prezesem na kolejne trzy lata został Dariusz Jacek Krawiec. Nic dziwnego — ma bardzo wysokie noty zarówno wśród analityków, jak i u ministra skarbu. Wiceprezesem odpowiedzialnym za finanse ponownie został Sławomir Jędrzejczyk. Swoje miejsce w zarządzie utrzymali także Krystian Pater odpowiedzialny za produkcję rafineryjną i Marek Serafin nadzorujący petrochemiczną gałąź spółki.

Nie oznacza to, że konkurs był nudny. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami "Pulsu Biznesu", nastąpiła natomiast zmiana na stanowisku członka zarządu odpowiedzialnego za sprzedaż. Wojciech Kotlarek pożegnał się ze stanowiskiem. Zastąpiła go Grażyna Piotrowska-Oliwa. W ostatecznym starciu pokonała Marka Podstawę, dyrektora wykonawczego ds. sprzedaż w PKN Orlen, oraz Pawła Żuka, szefa Shell Polska. Nie wybrała jej rada — ze swoich statutowych uprawnień skorzystał minister skarbu i wskazał ją jako swoją kandydatkę.

Teoretycznie Grażyna Piotrowska-Oliwa miała najmniejsze szanse, bowiem nie tylko nie ma doświadczenia w branży paliwowej, ale i w sprzedaży. W grupie TP, poza szefowaniem PTK Centertel, zajmowała się współpracą z regulatorem rynku. Mówiło się natomiast, że ma poparcie polityczne. Jak pisaliśmy wcześniej, mogła liczyć na wsparcie Pracodawców RP, których jest wiceprezydentem. Szefem organizacji jest Andrzej Malinowski, uchodzący za postać mającą duże wpływy w PSL, a z tej partii pochodzi członek rady nadzorczej Orlenu Krzysztof Kołach, wójt gminy Bedlno.

Pytanie także, jak ułoży się jej współpraca z kontrkandydatem z konkursu. Rada nie obsadziła dwóch miejsc w zarządzie — wakat pozostał stanowisku osoby odpowiedzialnej za poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej oraz zarządzanie łańcuchem wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane