Zarząd PGNiG u Komisarza ds. Energii UE Andrisa Piebalgsa

(Marek Druś)
19-12-2006, 15:19

Sytuacji na polskim rynku gazu poświęcone było wtorkowe spotkanie w Brukseli Komisarza UE ds. Energii Andrisa Piebalgsa z członkami zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - poinformowała spółka w komunikacie.

Sytuacji na polskim rynku gazu poświęcone było wtorkowe spotkanie w Brukseli Komisarza UE ds. Energii Andrisa Piebalgsa z członkami zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - poinformowała spółka w komunikacie.

Ze strony PGNiG w spotkaniu uczestniczyli prezes Krzysztof Głogowski i wiceprezes Zenon Kuchciak.

"Podczas spotkania omówiono kwestie związane z aktualną sytuacją rynku gazowniczego w Polsce, w szczególności z rozwojem konkurencji na rynku gazu. Przedmiotem szczególnego zainteresowania Komisarza A. Piebalgsa była polityka taryfowa prowadzona obecnie w Polsce" - poinformowała spółka.

W czasie spotkania zwrócono uwagę, iż jednym z problemów rozwoju konkurencji na rynku gazu w Polsce jest zmuszanie PGNiG do subsydiowania gazu z importu tańszym gazem pochodzącym z wydobycia krajowego.

"Taka praktyka ogranicza możliwości inwestycyjne PGNiG, które zwiększałyby bezpieczeństwo energetyczne, a jednocześnie prowadzi do utrzymania cen na relatywnie niskim poziomie, uniemożliwiającym wejście na polski rynek innych graczy" - podało PGNiG.

Omawiano też kwestie budowy gazoportu, która ma się rozpocząć w przyszłym roku w Świnoujściu. Piebalgs pozytywnie ocenił decyzję spółki o wyborze lokalizacji dla terminalu LNG i tym samym przejściu do kolejnej fazy projektu budowy gazoportu. W dyskusji na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski, Piebalgs wysoko ocenił działania ministra gospodarki prowadzone w tym zakresie.

Komisarz Piebalgs interesował się także bezpieczeństwem dostaw gazu do Polski z kierunku wschodniego.

"Przedstawiciele zarządu PGNiG zapoznali Komisarza z aktualnym stanem zakontraktowania dostaw gazu do Polski na najbliższe lata. Przybliżyli także zasady, które będą obowiązywać od nowego roku w kontraktach PGNiG z Gazprom Exportem i RosUkrEnergo" - podała spółka.

Głogowski i Kuchciak poinformowali również swego rozmówcę o planowanym na styczeń o otwarciu przedstawicielstwa PGNiG w Brukseli.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zarząd PGNiG u Komisarza ds. Energii UE Andrisa Piebalgsa