Zarząd Tauronu bez zmian, ale...

opublikowano: 07-08-2015, 11:57

Rada nadzorcza energetycznej spółki nie odwołała prezesa. Skarb państwa odwołał jednego z członków rady, przewodniczący złożył rezygnację.

Obstrukcja przy ratowaniu polskiego górnictwa, która miała się przejawiać niekorzystną ofertą zakupu kopalni Brzeszcze – taki był motyw zmian w składzie zarządu Tauronu, których chciał dokonać skarb państwa. W piątek nic z tego nie wyszło. Jak nieoficjalnie ustalił „Puls Biznesu” rada nie dokonała żadnych zmian w składzie zarządu, prezes Dariusz Lubera i jego współpracownicy zostali w spółce.

Dariusz Lubera
WM, Puls Biznesu

Tymczasem po południu w piątek Tauron poinformował, że Skarb Państwa odwołał Marka Ściążko, jednego z członków rady nadzorczej spółki. Co ciekawe, uczynił to pismem datowanym na 6 sierpnia, czyli na czwartek. Na razie nie wiadomo, czy i kto zostanie powołany na jego miejsce. Zgodnie ze statutem, rada nadzorcza Tauronu liczy od 5 do 9 członków, a Skarb Państwa ma prawo powoływania i odwoływania pięciorga z nich. Godzinę później na giełdę trafił komunikat, że rezygnację złożył prof. Antoni Tajduś, przewodniczący rady nadzorczej spółki, którego również nominowało Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP). 

W radzie pozostaje teraz trzech nominatów resortu: Agnieszka Woś (która pracuje w ministerstwie), Andrzej Gorgol i Michał Michalczewski. Niezależnymi członkami są Maciej Koński (dyrektor w KGHM, które ma 10,4 proc. akcji Tauronu), Jacek Szyke, Leszek Koziorowski i Maciej Trybura (prezes Ciechu).

Na nasze pytania o przyczyny zmian w składzie rady nadzorczej Tauronu i o to, czy w najbliższym czasie zostanie zwołane kolejne jej posiedzenie – które mogłoby zająć się zmianami w zarządzie – MSP nie odpowiedziało.

- Nie komentujemy. To spółka publiczna, proszę czekać na raporty bieżące – powiedział Emil Górecki, rzecznik MSP.

Statut  Tauronu mówi, że zaproszenie na posiedzenie RN wysłane musi być co najmniej 7 dni przed posiedzeniem. Z ważnych powodów przewodniczący może skrócić termin do 2 dni - tyle, że teraz w spółce przewodniczącego RN nie ma. 

Przypomnijmy: we wtorek wieczorem Tauron zadeklarował, że kupi kopalnię Brzeszcze, za 1 zł, w przetargu publicznym (z uwagi na ryzyko zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej) i tylko wtedy, jeśli Spółka Restrukturyzacji Kopalń ją wcześniej zrestrukturyzuje, czyli zmniejszy zatrudnienie i uelastyczni wynagrodzenia. Analitycy chwalą taką postawę energetycznej spółki.

Więcej w poniedziałkowym „Pulsie Biznesu”. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki, MZAT

Polecane