Czytasz dzięki

ZUS pogodził się z Comarchem

GSU
opublikowano: 27-08-2019, 12:41
aktualizacja: 27-08-2019, 15:23

Spór w sprawie podziału megakontraktu IT między dwóch wykonawców można uznać za zakończony. Największym wygranym jest zakład.

Współpraca ZUS i Comarchu po wielu perturbacjach zaczęła się układać. Zakład i spółka podpisały porozumienie ws. ugody, która zakończy spór powstały po rozwiązaniu w lutym części umowy na utrzymanie KSI ZUS. Posiedzenie sądu, na którym ma być zatwierdzona, zaplanowano na 8 listopada, może jednak zostać przyspieszone.

Tajemnicze paragrafy

Kilka miesięcy temu „PB” informował, że Krzysztof Dyki, wiceprezes ZUS ds. IT, planuje rozstać się z zakładem. Został na stanowisku dłużej, niż planował, żeby dopilnować negocjacji w sprawie ugody i uruchomienia projektu KSI2. Według nieoficjalnych informacji złożył już wypowiedzenie, a odejście to kwestia tygodni.
Zobacz więcej

Co się odwlecze…:

Kilka miesięcy temu „PB” informował, że Krzysztof Dyki, wiceprezes ZUS ds. IT, planuje rozstać się z zakładem. Został na stanowisku dłużej, niż planował, żeby dopilnować negocjacji w sprawie ugody i uruchomienia projektu KSI2. Według nieoficjalnych informacji złożył już wypowiedzenie, a odejście to kwestia tygodni. Fot. Marek Wiśniewski

Przypomnijmy, że ZUS w lutym wypowiedział Comarchowi część wartej 242 mln zł ugody na utrzymanie KSI, naliczając 24,2 mln zł kar. Na ich poczet uruchomił gwarancję bankową, ale na czas prowadzenia negocjacji zawiesił jej wykonanie.  Treść ugody strony zaczęły uzgadniać w maju, a zakończyły w połowie lipca. Jest objęta umowami o poufności, ale Comarch ujawnił niektóre zapisy w komunikacie giełdowym, a o innych „PB” dowiedział się nieoficjalnie. Krakowska firma IT uniknie 24,2 mlnzł  kary. Strony zrzekną się też wzajemnych roszczeń ws. umowy na utrzymanie KSI. Comarch uzna karę za zatrudnienie dwóch pracowników ZUS (240 tys. zł za jedną osobę) oraz zaakceptuje zmniejszenie wynagrodzenia za czasową niedostępność systemu EPWD (łącznie ok. 330 ty. zł, ). ZUS wycofa z sądu pozew wobec Comarchu o zniesławienie w związku z tezami w pismach do KIO, a spółka opublikuje na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym wyrazi ubolewanie.

W ramach ugody Comarch ma też wycofać skargę wniesioną na orzeczenie KIO ws. udzielenia przez ZUS zamówienia z wolnej ręki Asseco. Zakład zrzeknie się natomiast roszczeń z tytułu ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z różnicą pomiędzy wynagrodzeniem Comarchu i Asseco za utrzymania KSI.

Cel osiągnięty

ZUS jest zadowolony z obrotu spraw - ma dwóch wykonawców utrzymujących najważniejszy system.

- Doprowadziliśmy do sytuacji, w której mamy realną konkurencję w tym obszarze. W konsekwencji znacząco spadły wydatki na utrzymanie systemu -  mówi Krzysztof Dyki, członek zarządu ZUS ds. IT.

W 2014 r., kiedy KSI utrzymywany był przez jednego wykonawcę, średniomiesięczne koszty z tego tytułu wynosiły 13,8 mln zł, rok później 14,2 mln zł. Średniomiesięczne wydatki na utrzymanie KSI w 2019 r. to 8,5 mln zł miesięcznie.  W lipcu blisko 3 mln zł z tytułu utrzymania systemu trafiło do Comarchu, a 5,3 mln zł do Asseco. W czerwcu było to odpowiednio 1,74 mln zł i 5,8 mln zł. Obie firmy poza utrzymaniem KSI coraz częściej konkurują też w ramach umowy rozwojowej.  We wtorek np. ZUS otworzył oferty na dostosowanie systemu do tzw. programu 500+ dla osób niepełnosprawnych. W postępowaniu, którego wartość szacowana jest na około 8 mln zł, tym razem tańszą ofertę złożyło Asseco.

Wcześniej Comarch w ramach umowy rozwojowej zdobył zlecenie na tzw. KSI2. Niedawno przekazał ZUS poprawioną wersję koncepcji, a na początku września zakład może może przedstawić uwagi. Jeśli tego nie zrobi, zacznie się planowanie etapu drugiego, czyli właściwych prac.
Grzegorz Suteniec

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Polecane