Zarządzający PPK pod lupą doradców

opublikowano: 12-08-2019, 22:00

Analizy Online i Donoria chcą podpowiadać pracodawcom, z którą firmą finansową warto prowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe.

Rozwija się rynek usług doradczych związanych z wdrażaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Taką pomoc postanowiły zaoferować pracodawcom firma Analizy Online i broker ubezpieczeniowy Donoria. Chcą wspólnie ułatwić przedsiębiorcom m.in. wybór instytucji finansowych zarządzających tymi planami. Analizy Online będą odpowiedzialne za ocenę i wybór firm zarządzających PPK. Specjaliści Donorii pomogą wprowadzić je w odpowiednim terminie — będą oni odpowiedzialni za stworzenie harmonogramu wdrożenia, wysłanie zaproszeń do wybranych funduszy i finalizację umowy.

— Podstawą naszej usługi jest raport analityczny, w którym prezentujemy najważniejsze czynniki mające wpływ na wybór dostawcy PPK. Pracodawcy będą mogli z naszą pomocą mierzyć również efektywność zarządzania w oferowanych funduszach zarówno przed dokonaniem wyboru, jak też w trakcie trwania programu — zapowiada Michał Duniec, prezes firmy Analizy Online.

— Nasz partner stale monitoruje rynek, tworząc niezależne analizy. My dostarczymy raporty szerokiej grupie klientów spoza branży finansowej, która do tej pory była głównym klientem Analiz Online — mówi Dariusz Zajączkowski, prezes Donorii.

Dariusz Zajączkowski podkreśla, że ustawa o PPK nakłada na pracodawców obowiązek wyboru instytucji finansowej na podstawie oceny jej efektywności i doświadczenia w zarządzaniu aktywami w najlepiej rozumianym interesie osób zatrudnionych.

— Za kilka lat pracownicy będą pytać przede wszystkim o efektywność i poziom stóp zwrotu. Dlatego wybór PPK jest tak ważny — dodaje Michał Duniec.

PPK od lipca tego roku musi być wdrażany w firmach zatrudniających powyżej 250 osób. Zgodnie z zasadami tego systemu oszczędzania, współfinansowanego m.in. przez pracodawców, co pół roku będą do niego przystępować kolejne grupy podmiotów. Od 1 stycznia 2021 r. zostaną nim objęte wszystkie firmy. Program jest dobrowolny, każdy jego uczestnik może w dowolnej chwili z niego zrezygnować (składając w zakładzie pracy odpowiednią deklarację) i do niego powrócić. PPK jest obowiązkowy dla każdego podmiotu zatrudniającego osoby, wobec których odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Wyjątek mogą stanowić mikroprzedsiębiorcy i pracodawcy, u których funkcjonujePracowniczy Program Emerytalny (PPE).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane