Zarządzający PTE też mają puste konta

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 26-05-2000, 00:00

Zarządzający PTE też mają puste konta

ZUS nie zidentyfikował 30 proc. składek

GROSZ DO GROSZA: Tomasz Frontczak, prezes AIG PTE, jest jednym z kilku zarządzających towarzystwami emerytalnymi, który nie ma składki na swoim koncie emerytalnym. 1 grosza bowiem nie można uznać za poważną składkę. fot. Małgorzata Pstągowska

Pierwszymi klientami OFE byli członkowie zarządów towarzystw emerytalnych, zarządzających tymi funduszami. Część jednak nadal nie ma składek na swoim koncie, podobnie jak niektórzy klienci.

ZUS nie zidentyfikował około 30 proc. składek ubezpieczonych, którzy wybrali II filar. Fundusze emerytalne wysłały ostatnio swoim klientom informacje o stanie ich rachunków. Okazało się, że część klientów OFE nie ma jeszcze żadnych składek na koncie. Pieniędzy na kontach nie mają także niektóre osoby z zarządów PTE. Zarządzający wybierali fundusze zarządzane przez siebie. Umowy członkowskie podpisywali z reguły jako pierwsi klienci. Ireneusz Łuszczewski, prezes Winterthur PTE, ma na przykład umowę z numerem pierwszym. W związku jednak z faktem, że są to osoby zarabiające ponad średnią krajową, ich składki zostały przesłane dopiero w tym roku.

Od jednej do regularnej...

Zadowolone z narastania pieniędzy na przyszłą emeryturę mogą być już zarządy takich towarzystw emerytalnych, jak: Dom, Commercial Union BPH CU WBK, Polsat czy Pekao/Alliance. Dość regularnie przychodzą składki do członków zarządu Zurich Solidarni PTE, PTE PKO/Handlowy oraz Pioneer PTE. Pełne konto emerytalne ma również Paweł Wojciechowski, prezes PTE Allianz. Dwie składki na koncie, które wpłynęły w marcu, ma Jakub Tropiło, prezes PTE PZU.

...albo wcale

Ciekawy przypadek dotyczy AIG PTE i jego prezesa. Na konto Tomasza Frontczaka wpłynął jedynie jeden grosz, mimo że składki regularnie wysyłane są do ZUS od ubiegłego roku. Do 19 maja fundusz AIG otrzymał z ZUS 4 mln składek, nie ma w nich składek prezesa. Puste konto ma również Krzysztof Telega, prezes PTE Skarbiec-Emerytura (z ZUS wpłynęło prawie 1,4 mln składek klientów tego OFE). Podobnie jest w PTE BIG Banku Gdańskiego. Żadnej składki nie ma ani Mariusz Dąbkowski, prezes towarzystwa, ani Ewa Grajek, członek zarządu. ZUS przesłał do tego funduszu 828,6 tys. składek członków. Jerzy Lenard, wiceprezes PTE Kredyt Banku, również nie może pochwalić się oszczędnościami na rachunku. Pierwsze składki, ze względu na późniejsze rozpoczęcie działalności, zaczęły wpływać dopiero w połowie września 1999 roku. Do 19 maja wpłynęło ich łącznie 103,5 tys. Również Michał Szczurek, wiceprezes PTE Nationale-Nederlanden, nie pomnaża swoich emerytalnych pieniędzy. Sam fundusz NN otrzymał natomiast 8,6 mln składek swoich uczestników.

Powracający problem

Podobnie jak w przypadku pozostałych klientów funduszy emerytalnych, brak składek na kontach członków zarządów PTE może wynikać z różnych przyczyn.

Albo pracodawca nie wysyła składek na ubezpieczenia społeczne (co w tym przypadku jest wykluczone), albo szwankuje coś na linii pracodawca — ZUS, czyli dokumenty zawierają błędy (w przypadku towarzystw emerytalnych jest to mało realne). Kolejną przyczyną może być brak identyfikacji osoby ubezpieczonej przez ZUS, czyli wciąż powracające problemy zakładu z systemem informatycznym.

Katarzyna Ostrowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zarządzający PTE też mają puste konta