Zarządzający wykorzystują korektę

Anna Borys
opublikowano: 18-07-2007, 00:00

Burza na giełdzie nie martwi zarządzających funduszami inwestycyjnymi. Dla nich to po prostu okazja do tańszych zakupów. Na parkiecie po 6 lipca dominują spadki. Najszybciej osuwał się indeks średnich spółek mWIG40, który w tym okresie zjechał 7,38 proc. Podobnie zachowywał się sWIG80, który stracił 6,97 proc. Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja blue chipów. WIG20 skurczył się zaledwie o 2,27 proc. Cały rynek zaś jest 3,72 proc. na minusie.

Korekta potwierdziła obawy rynku, że małe i średnie spółki były za drogie. Do przewartościowania przyczyniło się głównie szaleństwo wokół funduszy inwestycyjnych działających właśnie w tym sektorze. Duży strumień kapitału, płynący do małych i średnich firm, wywindował ich ceny znacznie powyżej wartości realnej. Korekta powoduje powrót notowań do rozsądnych poziomów.

Zarządzający widzą jednak w przecenie szansę na poprawę wyników. Potwierdzają to komunikaty o zmianach udziału w kapitale zakładowym spółek giełdowych. Na 15 komunikatów od początku korekty, 12 dotyczyło kupna. Najwięcej zakupów zrobił Pioneer Pekao Asset Management. Uzupełnił swój portfel o Vistulę & Wólczankę, LZPS Protektora i Dudę. Kurs producenta odzieży od 6 lipca zanurkował o 2,95 proc. Producent skórzanego obuwia militarnego stracił 4,21 proc., zaś akcje Dudy straciły 4,44 proc. Także trzech transakcji dokonał ING TFI. Dwie z nich dotyczyły kupna, jedna sprzedaży. Towarzystwo kupiło akcje Karen Note- book i ma teraz 5,25 proc. kapitału zakładowego oraz NG2 do 6,44 proc. z 3,83 proc. Sprzedawało zaś akcje Toory, producenta części samochodowych. Po dwie transakcje wykonały BZ WBK AIB Asset Management i Opera TFI. Pierwsze TFI postawiło na Paged, grupę drzewno-meblową oraz na Pegas — czeskiego producenta włóknin typu nonwoven stosowanych w jednorazowych produktach higienicznych. Drugie towarzystwo dokupiło walory finansowe platformy internetowej Bankiera.pl i producenta mebli Swarzędz. Kupował także Templeton Asset Management i Julius Bear Investment Management. Sprzedawały zaś Commercial Union i PKO/CS.

Te transakcje to dopiero czubek góry lodowej. Większość z nich odbywa się bez wiedzy rynku, co wynika z tego, że TFI są zobowiązane do komunikowania jedynie transakcji powyżej 5 proc. udziału w kapitale zakładowym firmy. Spadki i rosnące ryzyko nie zrażają także do tworzenia nowych funduszy małych i średnich spółek. Z takim produktem szykuje się do wejścia na rynek Noble Funds TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Zarządzający wykorzystują korektę