Zatory finansowe dotykają przewoźników

DI
opublikowano: 31-01-2013, 00:00

Małe i średnie firmy transportowe „łatają” płynność, sprzedając faktury jeszcze przed datą wymagalności — wynika z danych EGB Finanse.

Blisko 25 proc. przedsiębiorstw korzystających z Elektronicznego Systemu Windykacji EGB Finanse działa na rynku transportowym. Jest to jednocześnie sektor najbardziej zainteresowany sprzedażą faktur przed terminem wymagalności. 66 proc. wszystkich faktur nabytych przez EGB Finanse to dokumenty wystawiane przez przewoźników — wynika z danych tej firmy windykacyjnej.

Eksperci z EGB Finanse przewidują, że w tym roku sytuacja przewoźników również może być trudna. Wpłyną na to pogłębiająca się presja ze strony dużych zleceniodawców na wydłużanie terminów płatności czy projektowana nowelizacja VAT, zakładająca w przypadku usług transportowych obowiązek regulowania podatku przed otrzymaniem zapłaty. Firmy spedycyjne swoje rachunki muszą płacić średnio dwukrotnie szybciej, niż otrzymują wynagrodzenie od klientów.

Odbiorcy wymagają od nich długich kredytów kupieckich, wynoszących średnio co najmniej 45-60 dni. — Z naszych statystyk wynika, że firmy transportowe sprzedają do EGB Finanse fakturyśrednio w 30. dniu przed datą wymagalności. Oznacza to, że dzięki temu otrzymują gotówkę co najmniej o miesiąc wcześniej, niż wynika to z terminu płatności — mówi Krzysztof Matela, prezes EGB Finanse. Przedsiębiorstwa przewozowe operują na minimalnych marżach przy rosnących kosztach prowadzenia biznesu.

Ok. 90 proc. z nich to małe, rodzinne firmy. Jak wynika z Elektronicznego Systemu Windykacji EGB Finanse — najczęściej sprzedają faktury o średniej wartości 3960 zł, traktują to narzędzie jako jeden ze sposobów pozyskania pieniędzy, np. na zakup paliwa, opłacenie raty leasingowej czy naprawę samochodu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu