Zatrudnieni stawiają na naukę

opublikowano: 08-04-2019, 22:00

Polscy pracownicy są świadomi własnych braków. Aby czuć się pewniej na rynku pracy, zamierzają kształcić się m.in. z języków i programowania.

Dobra koniunktura, niskie bezrobocie, relatywnie wysoka dynamika płac — to wartości zmienne, które w najbliższych latach mogą tracić na sile. Z tego względu, na co wskazuje Marcin Kosedowski, ekspert ds. rynku szkoleniowego w firmie Kodilla.com, coraz więcej rodaków czuje potrzebę zdobywania nowych lub rozwoju posiadanych kompetencji, które podniosą szanse zawodowe i pozwolą sprostać wyzwaniom nadchodzącej transformacji cyfrowej. Jednymi z kluczowych mają być umiejętności IT (technologie informatyczne).

Opinię eksperta potwierdzają dane. Jak wynika z najnowszej analizy firmy Deloitte, już co piąty Polak zdaje sobie sprawę z zachodzących zmian technologicznych i wiążącego się z nimi ryzyka likwidacji stanowisk pracy.

Chęć rozwoju

Jak czytamy w raporcie, zaledwie 16 proc. polskich pracowników ma kompetencje IT na poziomie zaawansowanym. Niemniej niemal połowa (46 proc.) chciałaby te umiejętności rozwinąć, a 23 proc. — poznać od początku. Podobnie wygląda sytuacja związana ze zdobywaniem wiedzy technicznej. W tym zakresie swoje zdolności pozytywnie oceniło 30 proc. respondentów, natomiast 47 proc. z nich chciałoby się w tej dziedzinie doszkolić, a 14 proc. — nauczyć od zera.

Jeśli chodzi o podstawy technologii informatycznych, dziś zna je już 47 proc. zatrudnionych. Mimo to 35 proc. ankietowanych chciałoby rozszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, a 10 proc. — nabyć ją od nowa. Ponadto, obok umiejętności związanych z IT, Polacy z wielką chęcią podszkoliliby się z języków obcych.

Jak wynika z analizy, zaledwie 15 proc. przebadanych czuje się w tej materii dobrze. Ponad połowa (56 proc.) przyznała, że chciałaby tę kompetencję poprawić, a 21 proc. — rozpocząć naukę od podstaw. Dane Deloitte wskazują na jeszcze jedną ciekawą kwestię — rosnącą popularność alternatywnych do studiów wyższych metod pozyskiwania wiedzy. Wśród najczęściej wskazywanych znalazły się szkolenia w obecnym miejscu zatrudnienia i kursy online. Te ostatnie jako skuteczny sposób nauki wskazało 50 proc. respondentów mających poniżej 35 lat i prawie połowa osób w wieku 35-44 lata.

Mocne strony

Choć Polacy nie czują się zbyt dobrze w zadaniach związanych z technikami informatycznymi, to pod kątem umiejętności miękkich oceniają się bardzo wysoko. Aż 62 proc. ankietowanych uznało bowiem, że ma ponadprzeciętnie rozwinięte zdolności do pracy w grupie. Natomiast 55 proc. przyznało, że jest zadowolona ze swoich zdolności komunikacyjnychi rozwiązywania problemów. Zdaniem Marcina Kosedowskiego to bardzo dobry sygnał.

— O ile przy odpowiedniej ilości poświęconego czasu i energii umiejętności techniczne mogą zdobyć nawet osoby bez żadnego doświadczenia w IT, o tyle tych miękkich nie jest się tak łatwo nauczyć. Tak pozytywna samoocena to dowód na to, że Polacy mają wysokie kwalifikacje interpersonalne i pod kierunkiem osób doświadczonych technologicznie są w stanie przygotować się do zbliżającej się transformacji cyfrowej — tłumaczy Marcin Kosedowski.

Zmiana zawodu

Ryzyko likwidacji zajmowanego stanowiska motywuje pracowników do samokształcenia, jednak nie jest jedynym powodem tego, że myślą oni o przebranżowieniu się do innego zawodu. Według danych firmy Work Service najczęstszą przyczyną są zbyt niskie zarobki (48,3 proc.). Kolejne powody to brak perspektywy awansu (29 proc.) i chęć samorealizacji (27,6 proc.). Trend związany ze zmianą zawodu jest widoczny także w badaniach przeprowadzonych przez firmę Kodilla. com. Wynika z nich, że już ok. 6-7 tys. osób, które chcą rozpocząć karierę w IT, wzięło udział w tzw. bootcampach, czyli intensywnych kursach programistycznych.

Biorąc pod uwagę, że jest to branża, w której zarobki rosną średnio o 4 tys. zł rocznie (dane od firmy Antal) — powyższe dane nie zaskakują.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy