Zatrzymani za STOEN i PLL LOT

Dawid Tokarz
24-11-2011, 00:00

O korupcję i pranie pieniędzy przy prywatyzacji podejrzani są m.in. szef MNI, członek zarządu PKO TFI, były szef UOP i znany adwokat

Pięć osób usłyszało wczoraj w Prokuraturze Apelacyjnej w Katowicach zarzuty dotyczące nieprawidłowości przy prywatyzacji linii lotniczej PLL LOT i firmy energetycznej STOEN. Wcześniej tym samym prywatyzacjom towarzyszyły krytyczne raporty NIK.

VIP-y w sieci

Podejrzani to Gromosław Cz., były szef UOP, Andrzej P., prezes MNI i szef rad nadzorczych MIT i Hyperion (wszystkie trzy notowane na GPW), Piotr D., członekzarządu PKO TFI, Michał T., znany warszawski adwokat, i współpracujący z nimi Mariusz P. Wszystkich we wtorek wieczorem zatrzymali funkcjonariusze CBA i CBŚ.

— Udało nam się uzyskać materiały wskazujące na to, że grupa osób, przy współdziałaniu osób z Ministerstwa Skarbu Państwa, w latach 1998-2004 podejmowała działania korupcyjne zmierzające do przeprowadzenia tych prywatyzacji. Chodzi o kwotę 1 mln USD w przypadku LOT i 1,4 mln EUR w przypadku STOEN — mówi Leszek Goławski, rzecznik katowickiej prokuratury.

Podejrzanym postawiono zarzuty korupcyjne oraz prania brudnych pieniędzy. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań, a dziś zdecyduje, czy wystąpić do sądu z wnioskami o areszt tymczasowy. To wszystkie informacje udzielone wczoraj przez katowickich śledczych.

Ja znam ciebie…

Uściślili jeszcze, że zarzuty wobec Gromosława Cz. wiążą się z prywatyzacją Stoenu. Z informacji medialnych wynika, że były szef UOP doradzał w tej sprawie niemieckiemu koncernowi RWE, który jesienią 2002 r. przejął stołeczny zakład energetyczny. W tym czasie doradcą w gabinecie politycznym ministra skarbu był Andrzej P., dziś inwestor kontrolujący trzy giełdowe spółki telekomunikacyjne: MNI, MIT i Hyperion.

— Nie wiem, o co chodzi, więc nie mogę komentować sprawy — ucina Wiesław Kaczmarek, były szef resortu skarbu, któremu doradzał Andrzej P. Zatrzymania szefa MNI nie chcą też komentować przedstawiciele spółki. — Czekamy na jakiekolwiek konkretne informacje z prokuratury — tłumaczy Tomasz Brzeziński, rzecznik MNI.

Wypowiedzi unikają też przedstawiciele kancelarii prawnej, której partnerem jest Michał T., warszawski adwokat, w przeszłości szef wydziału dyscypliny PZPN, a dziś przewodniczący rady nadzorczej MNI. Michał T. i Karolina Kocemba, jego partnerka z kancelarii, od lat współpracują z Andrzejem P. Trudno znaleźć radę nadzorczą spółki z grupy MNI bez co najmniej jednego z nich.

…a ty mnie

Śladów łączących zatrzymane we wtorek osoby jest więcej. MNI pojawiło się na giełdzie w 2003 r., przejmując kontrolę nad bankrutującym Szeptelem. W radzie nadzorczej Szeptela w latach 2003-04 Andrzej P. zasiadał wraz z Gromosławem Cz. Panowie działali też razem w założonym w 2002 r. stowarzyszeniu Towarzystwo Sportowe Advantage (TSA), obecnie zlikwidowanym.

Dzisiejszy szef MNI był jego prezesem, były szef UOP — wiceprezesem. Kolejnym z wiceprezesów był Marcin Rywin, syn znanego producenta Lwa, skazanego na dwa lata więzienia za pomoc w płatnej protekcji w tzw. aferze Rywina.

Z kolei w komisji rewizyjnej TSA zasiadał Piotr D., kolejna z zatrzymanych we wtorek osób. Piotr D. to były bliski współpracownik wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza, a od 2009 r. członek zarządu PKO TFI (wczoraj rada nadzorcza towarzystwa go zawiesiła), powołany na to stanowisko, kiedy prezesem PKO BP był Jerzy Pruski.

W 2002 r. nie tylko działał w TSA, ale też razem z Gromosławem Cz. założył spółkę The Quest Group, która — jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji — pojawia się w śledztwie katowickiej prokuratury (dziś jedynym jej wspólnikiem jest były szef UOP).

GROMOSŁAW CZ.: Funkcjonariusz wywiadu w PRL, w 1990 r. zatrudniony w UOP, w latach 1993-96 szef tej instytucji. Po odejściu ze służby zajął się działalnością gospodarczą. Zasiadał w radach nadzorczych i zarządach m.in. PZL Mielec, BRE Banku, Waparku, Szeptela, doradzał też Deloitte & Touche. Twierdzi, że był jednym z inicjatorów powstania PO.

PIOTR D.: Zaczynał jako makler Banku Handlowego w Warszawie, w latach 1997-2000 był doradcą i rzecznikiem prasowym wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza. Potem był m.in. członkiem zarządu PLL LOT i NOM, a od 2009 r. PKO TFI. Był też w radach nadzorczych, m.in. Totalizatora Sportowego, Polskiej Grupy Farmaceutycznej i Bakallandu.

ANDRZEJ P.: Inwestor, kontrolujący trzy giełdowe spółki: MNI, MIT i Hyperion. Znany z wielu akwizycji mniejszych firm i dwóch nieudanych prób przejęcia większych (Netii w 2008 r. i Telefonii Dialog w 2011 r.). W latach 1993-97 i 2001-02 doradca Wiesława Kaczmarka, kolejno ministra przekształceń własnościowych, gospodarki i skarbu państwa.

MICHAŁ T.: Znany warszawski adwokat. Jego kancelaria specjalizuje się w obsłudze prawnej działalności gospodarczej, od lat obsługując m.in. spółki z grupy MNI. W latach 80. był dziennikarzem sportowym, w 2005 r. pierwszym w historii prezesem spółki Ekstraklasa, a w latach 2007-08 szefem wydziału dyscypliny PZPN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Zatrzymani za STOEN i PLL LOT