Zatrzymano białoruskiego "króla drobiu"

PAP
opublikowano: 15-03-2016, 11:21

Kolejny białoruski biznesmen, właściciel największego na Białorusi koncernu drobiowego Servolux Jauhien Baskin, został zatrzymany, poinformował we wtorek popularny niezależny białoruski portal tut.by, powołując się na trzy źródła.

Zobacz więcej

Google Maps

„Nie wiem, co mu zarzucają, ale Baskina też +wzięli+” – cytuje tut.by jedno ze swoich niewymienionych z nazwiska źródeł. W piątek portal powiadomił, również powołując się na anonimowych informatorów o zatrzymaniu jednego z najbardziej wpływowych biznesmenów kraju, Jurego Czyża, co później potwierdziło KGB.

O zatrzymaniu Baskina oraz czterech jego podwładnych poinformowali też w Radiu Swaboda obrońcy praw człowieka z Mohylewa, gdzie doszło do zatrzymania. „Przyszli do nas krewni aresztowanych, którzy prosili, żeby na razie nie wymieniać ich nazwisk. Zatrzymań dokonali funkcjonariusze KGB” – powiedział obrońca praw człowieka Barys Buchel.

Informacji o zatrzymaniu Baskina na razie nie potwierdzono oficjalnie.

Pod koniec zeszłego roku wszczęto sprawy karne wobec przedstawicieli dwóch innych dużych firm, zajmujących się jak Baskin produkcją karmy oraz importem domieszek paszowych – zarzuca się im uchylanie się od płacenia podatków. Trwa także proces byłej dyrektorki zakładów drobiowych z Witebska Hanny Szarejki.

Również Czyża zatrzymano – jak powiadomiło KGB – w związku z podejrzeniem uchylania się od płacenia podatków w szczególnie dużym rozmiarze. Za przestępstwo takie grozi kara ograniczenia wolności do pięciu lat lub pozbawienie wolności od trzech do siedmiu lat z konfiskatą mienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Zatrzymano białoruskiego "króla drobiu"