Zaufanie powraca na rynki

Błażej Mykowski, Noble Securities
opublikowano: 08-03-2013, 09:58

Mario Draghi podczas konferencji EBC tchnął nieco optymizmu w nastroje panujące na europejskich giełdach. Według projekcji banku sytuacja gospodarcza daleka jest od ideału, ale na rynki wyraźnie powraca zaufanie i stabilność.

Na te rewelacje euro zaczęło umacniać się względem dolara i innych walut. Wspólna waluta w przeciągu kilku chwil zdobyła poziom 1.31 dolara za euro i przez resztę dnia broniła tej pozycji. Spokojne słowa szefa EBC pozytywnie wpłynęły także na złotego, który w ślad za euro umocnił się względem dolara osiągając ostatecznie wartość 3,16 zł. Zapewnienia o stabilizacji i powrocie zaufania nie pomogły jednak europejskim giełdom. Główne indeksy rosły tylko nieznacznie, a wiele parkietów na Starym Kontynencie, w tym także warszawski zanotowało spadki. WIG20 zakończył sesję na poziomie 2474 pkt., a niemiecki DAX blisko 7940 pkt.

Oprócz spokoju Draghiego inwestorom zaserwowano również projekcję EBC, która nie była optymistyczna. Wprawdzie zakłada ona poprawę warunków gospodarczych w drugiej połowie roku, ale pozbawiła inwestorów złudzeń co do możliwości uniknięcia recesji. Obecna prognoza zakłada, że w 2013 roku gospodarka strefy euro skurczy się od 0,9% do 0,1%.

Dobre dane napłynęły zaś wczoraj z USA, gdzie odnotowano niższą od oczekiwań liczbę nowo zarejestrowanych bezrobotnych (340 tys. wobec oczekiwań na poziomie 358 tys.). Więcej informacji na temat amerykańskiego rynku pracy poznamy dzisiaj. Cały szereg publikacji danych z tego sektora, w tym poziom stopy bezrobocia, trafi w ręce inwestorów o godzinie 14:30. Konsensus rynkowy zakłada, że bezrobocie w USA było w lutym na poziomie 7,9%, co oznacza iż już od 3 lat pozostaje w wyraźnym trendzie spadkowym. Nie należy się zatem dziwić, że za oceanem humor inwestorom dopisuje i indeks Dow Jones Industrial bije kolejne rekordy. Jeżeli jutrzejsze dane nie będą odbiegać znacząco od prognoz, to nowojorska giełda kontynuować będzie zapewne rajd na północ. Czy Amerykanom uda się jednak zarazić optymizmem kolegów z Europy, będziemy musieli się dopiero przekonać.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Błażej Mykowski, Noble Securities

Polecane