Zawirowania wokół GameStop ciążą nastrojom

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 29-01-2021, 11:33

Optymizm widoczny podczas wczorajszej sesji na Wall Street nie utrzymał się długo, a po wczorajszych wzrostach dziś notowania kontraktów terminowych osuwają się na południe. W przypadku S&P500 ruszają one w kierunku 3700 pkt.

Na otwarciu sesji na Starym Kontynencie niemiecki Dax ponownie narusza poziom 13500 pkt. Kolejny wzrost awersji do ryzyka był motywowany kontynuacją zamieszania wokół grupy inwestorów detalicznych w USA i kiepsko radzącej sobie w czasach pandemii spółki GameStop, która zajmowała się fizyczną dystrybucją gier wideo. Notowania akcji sztucznie podbijane były od początku tygodniu, prowadząc tym samym do konieczności dokapitalizowania funduszy hadgingowych, które handlowały spółką na krótko, tłumacząc to kiepskimi perspektywami. Takie praktyki zaczynają pojawiać się również wśród innych spółek i tamtejszy nadzór ma się im przyjrzeć. Dziś w centrum uwagi rynków znajdować się będą dane o PKB za IV kw. ze strefy euro. Jako pierwsze opublikowane zostały już dane z Niemiec i w tym przypadku odczyt pozytywnie zaskoczył, bowiem spadek dynamiki okazał się niższy od oczekiwań i wyniósł -2.9% wobec prognozowanych -3.9%. Z danych z USA warto dziś zwrócić uwagę na indeks Chicago PMI oraz finalny odczyt Uniwersytetu Michigan obrazujący nastroje amerykańskich gospodarstw domowych.

Na rynku walutowym lepsze od oczekiwań dane o PKB z Niemiec nie pomogły wiele notowaniom wspólnej waluty, a kurs EURUSD pozostaje blisko 1.21. Mieszane nastroje rynkowe w najbliższym czasie powinny więc stabilizować notowania głównej pary walutowej w przedziale 1.20-1.22. W sytuacji, gdy na rynku cały czas widać obawy związane z rozprzestrzenianiem się nowych mutacji koronawirusa oraz dystrybucją szczepionki i procesem szczepień, trudno aby inwestorzy odwrócili się od dolara. W gronie G10 w ogonie znajdują się dolar australijski i korona norweska. Coraz ciekawiej wygląda natomiast sytuacja na rynku USDJPY, gdzie notowania po wybiciu strefy oporu na 104.20 ruszyły dalej na północ.

Na rynku surowcowym marazmu ciąg dalszy. WTI cały czas blisko 52 USD za baryłkę i nie straszne jej zawirowania na Wall Street. Złoto natomiast blisko 1850 USD za uncję, ale w tym przypadku większa przecena cen akcji będzie sprzyjała zejściu w kierunku 1800 USD. Cały czas bowiem widać jest dodatnią korelację żółtego metalu z cenami akcji.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane