Zawrotna cena za starą wazę

opublikowano: 13-06-2018, 22:00

Na aukcji Sotheby's w Paryżu została sprzedana za 16,2 mln EUR XVIII-wieczna chińska waza.

Na aukcji Sotheby's w Paryżu została sprzedana za 16,2 mln EUR XVIII-wieczna chińska waza. To ponad 20 razy więcej, niż szacowali organizatorzy licytacji, którzy wycenili ją na 500- 700 tys. EUR. „To najwyższa cena za pojedynczy przedmiot, jaką kiedykolwiek zapłacono na aukcji Sotheby's we Francji” — napisał portal BBC. Kwota budzi jeszcze większe emocje, gdy sięgniemy do historii wazy, która przeleżała dekady w pudełku na buty. Pamiątkę jednej z francuskich rodzin znaleziono przypadkiem na strychu.

Zobacz więcej

Fot. Sotheby's

— Kiedy przyszła pewna kobieta i położyła pudełko od butów na moim biurku, a my je otworzyliśmy, pod wpływem piękna tego przedmiotu wszyscy oniemieliśmy. To tak, jakbyśmy nagle zobaczyli dzieło Caravaggia — powiedział Olivier Valmier, ekspert sztuki azjatyckiej w Sotheby’s.

Waza mieni się kolorami — jest pomalowana na zielono, niebiesko, żółto i purpurowo. W przeszłości należała prawdopodobnie do cesarza z dynastii Qing.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy