Zbankrutowana Grecja zamówiła 400 czołgów w USA

MD, alsosprachanalyst.com
opublikowano: 05-10-2011, 18:39

Mimo olbrzymich problemów finansowych Grecja zamówiła właśnie 400 czołgów w USA, informuje Hellenic Defence & Technology.

„Zielone światło” dla transakcji dał właśnie amerykański rząd. Co ciekawe, chodzi o używane czołgi, jak M1A1 Abrams, które mają być odnowione i zmodernizowane kosztem dziesiątków milionów dolarów. Grecja miała jeszcze zamówić 20 amfibii AAV7A1. Ma to być wstęp do zakupienia od 75 do 100 takich maszyn.

Zobacz więcej

(fot: Bloomberg) Tymczasem dziś w Atenach: interwencyjne oddziały greckiej policji użyły w środę granatów z gazem łzawiącym wobec niewielkiej grupy młodych ludzi, rzucających kamieniami na centralnym placu Aten Syntagma. W stronę policjantów, występujących w pełnym rynsztunku do walk ulicznych, poleciały fragmenty połamanych marmurowych płyt chodnikowych. Przez Plac Syntagma (czyli Konstytucji) przeszły pod gmach parlamentu tysiące strajkujących, by zaprotestować przeciwko oszczędnościom budżetowym, które według rządu mają uchronić Grecję przed niewypłacalnością. Niesione przez demonstrantów transparenty głosiły między innymi "Wymażcie dług" i "Bogaci muszą płacić". 24-godzinny strajk całkowicie sparaliżował w środę w Grecji sektor usług publicznych. Państwowe szpitale pracują w trybie ostrego dyżuru. Strajkują również prawnicy, nauczyciele i urzędnicy służb podatkowych (PAP)

Serwis thetyee.ca zwraca uwagę, że podczas ostatniej dekady Grecja była największym importerem konwencjonalnego uzbrojenia w Unii Europejskiej. W latach 2006-2010 Grecja miała 15 proc. udział w eksporcie uzbrojenia Niemiec.

Wydatki wojskowe Grecji, jako procent PKB, były większe niż w którymkolwiek państwie Unii Europejskiej. Przekraczały nawet te, których dokonały znacznie większe kraje, jak Pakistan, które były uczestnikami konfliktów zbrojnych.

Mała, licząca 11 mln mieszkańców Grecja ma ponad 1200 czołgów, 1700 transporterów, 300 myśliwców (w tym 156 amerykańskich F-16), osiem okrętów podwodnych i ponad 40 fregat i innych okrętów. Thetyee.ca podkreśla, że Grecja ma siły powietrzne zbliżone wielkością do Niemiec, które mają 10-krotnie większą gospodarkę i 8-krotnie więcej ludności.

Co ciekawe, na liście państw, które najwięcej wydają na wojsko, Grecja jest 23., tuż za ...Polską. Z danych Stockholm International Peace Research Institute wynika jednocześnie, że w Unii Europejskiej żaden kraj nie wydaje na militaria więcej w relacji do PKB. Na całym Starym Kontynencie, Grecy ustępują pod tym względem tylko Rosji.

Wydatki na zbrojenia w USD i udział w PKB - lata odpowiednio 2010 i 2009 (źródło: Wikipedia)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, alsosprachanalyst.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu