ZBP: w Polsce spadły ceny usług bankowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-07-2006, 19:36

Ceny podstawowych usług bankowych w Polsce w ostatnich latach obniżyły się o 3 proc., podczas gdy na świecie o 1,5 proc. - poinformował podczas środowej konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.

Ceny podstawowych usług bankowych w Polsce w ostatnich latach obniżyły się o 3 proc., podczas gdy na świecie o 1,5 proc. - poinformował podczas środowej konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.

Eksperci z ZBP, posługując się raportami NBP, Komisji Europejskiej oraz firm Ernst&Young i CapGemini, porównali ceny usług bankowych w Polsce i innych krajach UE.

Z właśnie zakończonych i jeszcze opracowywanych badań ZBP, na podstawie danych z 22 banków komercyjnych i 15 banków spółdzielczych, wynika, że np. od 2002 r. średnia cena kredytu hipotecznego spadła z ponad 11 proc. do poniżej 6 proc. Banki szacują, że w tym roku udzielą ok 290 tys. kredytów hipotecznych, podczas gdy w ub.r. udzieliły 202 tys.

Dyrektor generalny ZBP Andrzej Wolski poinformował, że przeciętna cena przelewu zlecanego przez telefon spadła w latach 2001-2005 z 1,41 zł do 1,24 zł, zaś cena przelewu dokonywanego przez internet spadła z 0,51 zł do 0,5 zł. Koszt zlecenia stałego spadł z 1,30 zł do 1,18 zł, zaś koszt polecenia zapłaty - z 96 gr do 60 gr. Przeciętny koszt operacji bezgotówkowej spadł z 12,13 zł w 2000 r. do 7,42 zł w 2005 (koszt dla systemu - dane Ernst&Young).

ZBP przyznaje, że wzrosły ceny prowadzenia rachunku bankowego. Średnia w 22 bankach komercyjnych wzrosła z 3,07 zł do 4,64 zł, a średnia cena prowadzenia rachunku w bankach spółdzielczych wzrosła z 1,97 zł do 3,26 zł. Wzrosły też ceny przelewów dokonywanych w oddziale banku - z 3,12 zł do 3,45 zł.

Bankowcy przyznają, że jeśli porównać ceny w bankach do średniej miesięcznej płacy w Polsce, porównanie z Europą Zachodnią wypada na niekorzyść naszego kraju. Ich zdaniem, rosnące płace przy konkurencyjnym rynku bankowym, pozwolą zmienić te proporcje.

Średni roczny koszt koszyka usług bankowych wyniósł w ub.r. w Polsce 81 euro, podczas gdy w krajach strefy euro - 88 euro. Średnia dla Europy to 90 euro (raport Capgemini). Niemiec za średnią płacę może miesięcznie nabyć 1,8 razy więcej usług bankowych niż Polak, a Brytyjczyk - 7,7 razy więcej.

Banki promują tańszy obrót bezgotówkowy. Przelew w oddziale jest 2,4 razy tańszy od operacji gotówkowej, przelew przez telefon - 6,5 razy tańszy, a przelew przez internet - 16,5 razy tańszy.

Z obliczeń banków wynika też, że koszt płatności kartami to dla ich akceptantów 1-2 proc., podczas gdy koszty obsługi płatności gotówkowych wynosi 4 proc.

W Polsce wciąż jednak dominuje obrót gotówkowy. Pod względem liczby przelewów bankowych jesteśmy na 4. miejscu od końca w Europie, a pod względem liczby bezgotówkowych instrumentów płatniczych - na 2. miejscu od końca.

ZBP zwrócił się do NBP i rządu z propozycją przyjęcia programu rozwoju obrotu bezgotówkowego. Chodzi m.in. o umożliwienie płacenia w formie bezgotówkowej podatków, transferów socjalnych, emerytur i rent, opłat sądowych.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / ZBP: w Polsce spadły ceny usług bankowych