Zbysław Marek Maciejewski w Galerii Opera

opublikowano: 25-01-2018, 22:00

Do 4 marca 2018 r. w Galerii Opera w Teatrze Wielkim — Operze Narodowej można oglądać wystawę prac Zbysława Marka Maciejewskiego. Malarza na wskroś nowoczesnego, zachowującego zarazem pełen szacunek do klasycznie pojmowanego malarstwa jako sztuki rzeczywiście pięknej. W twórczości czuł się zawsze człowiekiem wolnym, niezależnym i wiernym sobie. Nie ogłaszał manifestów, nie zabiegał o względy krytyków sztuki i dziennikarzy. Nie interpretował swoich dzieł.

To zadanie pozostawiał widzowi. Powtarzał często, że malarstwo jest sztuką milczenia. Malowanie obrazu traktował jak solidne przygotowanie aktora do występu na scenie, na której musi dać z siebie wszystko, by wywołać aplauz widowni. Emocje wyznaczały jego temperament kolorystyczny w obrazach, umysł — logikę, precyzję, perfekcję prowadzonej linii w rysunku. O procesie twórczym powiedział kiedyś: „Emocja niesie, cierpliwość rodzi się po drodze”. Galeria Opera jest czynna od czwartku do soboty (10-17).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Guzińska

Polecane