Czytasz dzięki

Zdalnie, ale pod kontrolą pracodawcy

opublikowano: 18-03-2020, 22:00

Od osób pracujących poza firmą można żądać informacji, co robią w danej chwili — uważają prawnicy. Ale przepisów o tym mówiących nie ma.

Pracodawca ma prawo kontrolować wykonywanie pracy zdalnej i żądać od pracownika informacji o jej wynikach — czytamy w senackim projekcie nowelizacji tzw. specustawy uchwalonej dla przeciwdziałania i zwalczania koronawirusa. Akt ten obowiązuje od 8 marca i stwierdza jedynie, że pracodawca może zlecić pracownikom taki tryb wykonywania obowiązków,ale szczegółowo go nie reguluje. Pracodawcy nie wiedzą w rezultacie, czy i jak mają dopilnować, aby wszystko przebiegało bez przeszkód. Projektowana zmiana na razie czeka na opinię Biura Legislacyjnego Sejmu.

— Obecnie zasady kontrolowania pracowników wykonujących swoje obowiązki w trybie pracy zdalnej nie są w ogóle uregulowane. Jednak biorąc pod uwagę, że jest ona normalnym dniem pracy, w którym należy wywiązywać się z obowiązków pracowniczych, to pracodawca może sprawdzać czas pracy pracownika. W szczególności może żądać od niego określonych informacji dotyczących powierzonych zadań, np. etapu ich realizacjii tego, czym aktualnie się zajmuje — wyjaśnia Edyta Defańska-Czujko, adwokat w Crido Legal.

Jej zdaniem firma może wprowadzić np. elektroniczny sposób rejestrowania czasu pracy albo zobowiązać pracownika do codziennego przesyłania zestawienia wykonanych czynności — w zależności od tego, jakie dany zakład pracy ma możliwości. Dodaje, że warto w takim przypadku uregulować te zasady w poleceniu kierującym ludzi do pracy zdalnej bądź w porozumieniu między pracownikiem i pracodawcą lub w regulaminie. O ile wydaje się, że w relacjach z osobami na etatach niektóre wątpliwości co do wprowadzania określonych wymagań przy przeniesieniu pracy poza biuro może uda się rozwiać, o tyle nie jest to takie oczywiste w przypadku zleceniobiorców czy osób na tzw. samozatrudnieniu.

— Aktualna ustawa o koronawirusie nie odnosi się do osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Jeżeli jednak jest możliwe wykonywanie zdalnie powierzonych im zadań, to można również z nimi uzgodnić zasady świadczenia pracy — mówi Marek Gadacz, doradca podatkowy, partner w Crido.

Przypomina, że gdy zleceniobiorca nie będzie pracował zdalnie, bo musi stawić się w zakładzie pracy, to jemu również pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki BHP.

Sprawdź program konferencji "Recruitment Days 2020", 22-23 czerwca 2020, Warszawa >>

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane