Zdjęcia Street View pokażą dzikie piękno rzeki

opublikowano: 08-06-2017, 22:00

W tym roku Godzinę dla Ziemi WWF, największą ekologiczną akcję na świecie, poświęcono w Polsce Wiśle.

Fundacja WWF Polska realizuje pierwszy projekt Google Street View na Wiśle. Zdjęcia są wykonywane przy pomocy specjalnego plecaka Google Trekker z łodzi, która przepływa przez Polskę. Projekt ma pokazać wyjątkowe fragmenty Wisły — dziką przyrodę, piaszczyste brzegi i liczne wyspy. Każdy dorosły Polak, który chce, by Wisła pozostała bezpieczną i piękną rzeką, może też podpisać się pod petycją przeciwko jej dewastacji na stronie Godzinadlaziemi.pl. Sejm uchwalił, że 2017 będzie Rokiem Rzeki Wisły, dlatego w ostatnich miesiącach mówi się o niej coraz więcej. Projekt Google Street View na Wiśle to kontynuacja największej ekologicznej akcji na świecie Godzina dla Ziemi WWF, która w tym roku w Polsce poświęcona była Wiśle.

WISŁA UWIECZNIONA: Zdjęcia są wykonywane z łodzi przy pomocy 
specjalnego plecaka Google Trekker. Utrwalają wyjątkowe fragmenty 
malowniczej i naturalnej rzeki. To pierwszy projekt Google Street View 
Fundacji WWF Polska na Wiśle.
Zobacz więcej

WISŁA UWIECZNIONA: Zdjęcia są wykonywane z łodzi przy pomocy specjalnego plecaka Google Trekker. Utrwalają wyjątkowe fragmenty malowniczej i naturalnej rzeki. To pierwszy projekt Google Street View Fundacji WWF Polska na Wiśle. ARC

Zachować naturalność

Koryto Wisły obejmują 54 obszary chronione: 22 Natura 2000, 18 rezerwatów, pięć parków krajobrazowych, pięć chronionego krajobrazu, jeden zespół przyrodniczo-krajobrazowy, trzy użytki ekologiczne. Na rzece zachowały się liczne piaszczyste wyspy, będące największym w Polsce miejscem lęgów rybitw (białoczelnej i rzecznej), mewy siwej i bardzo ważnym legowiskiem pięciu innych gatunków mew, a także sieweczki obrożnej i rzecznej. Niemal wszystkie inne wielkie rzeki europejskie utraciły takie wyspy wskutek regulacji.

— Porównywalnie wysoką naturalność zachowała tylko Loara we Francji. Projekt fotografowania Wisły ma pokazać piękno i naturalność rzeki, a przede wszystkim uświadomić, że jest dobrem każdego z nas i każdy powinien o nią dbać — mówi Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska.

Gdzie popłynie łódź WWF?

Akcja rozpoczęła się na środkowym biegu Wisły, czyli w Warszawie i okolicach, gdzie 8-9 czerwca rzeka jest fotografowana na odcinku Góra Kalwaria — Warszawa — Modlin. 9 czerwca na pokład łodzi Taxi Wisła razem z kapitanem wejdzie Marcin Dorociński — ambasador Fundacji WWF Polska, by uroczyście przepłynąć przez Wisłę w stronę Twierdzy Modlin, aż do części rzeki bliższej jej naturalnej postaci. Kolejne zaplanowane odcinki to Smolice — Kraków i Włocławek — Toruń. W tych rejonach znajduje się najpiękniejszy krajobrazowo i kulturowo fragment górnej Wisły, w sercu którego leży klasztor w Tyńcu (obszar ptasi Natura 2000 Dolina Dolnej Skawy) i malowniczy odcinek dolnej Wisły, gdzie znajdują się obszary Natura 2000: siedliskowe Włocławska i Nieszawska Dolina Wisły i ptasi Dolina Dolnej Wisły.

Przyroda i technologia

Google Street View to dodatkowa funkcja Map Google, która zawiera panoramiczne zdjęcia i pozwala użytkownikom na wyświetlanie wybranych części miasta. Tym razem Google Trekker zamontowany na łodzi będzie robić zdjęcia przez cały czas rejsów po Wiśle. Plecak ma 15 aparatów, każdy skierowany jest w innym kierunku, co pozwala wykonywać panoramy 360 stopni. Fotografie Wisły za kilka tygodni wzbogacą bazę Google Street View. Dzięki temu każdy na świecie, kto skorzysta z map, będzie miał okazję je zobaczyć.

— Zdjęcia Street View to nie tylko fotografowanie miast i wirtualne wycieczki po obiektach muzealnych, to również uchwycenie piękna natury. Dzięki temu Mapy Google stają się internetowym atlasem i przewodnikiem po świecie o niemal nieograniczonych możliwościach. Można na przykład wybrać się na wirtualny spływ po największych rzekach: Amazonce pośrodku dżungli, Kolorado i Wielkim Kanionie. Dla akcji takich jak ochrona Wisły WWF Polska to najlepsze narzędzie, by pokazać światu, jak piękne rzeki mamy w Polsce, i szansa, by zachować ten wyjątkowy widok dla kolejnych pokoleń — mówi Piotr Zalewski z Google Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu