Zdobywamy cenną wiedzę

Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen
27-09-2012, 14:01

Komentarz partnera sekcji - PKN Orlen

Pierwszy odwiert poszukiwawczy gazu z łupków na Lubelszczyźnie — Syczyn-OU1 wykonaliśmy już w zeszłym roku. Wyniki analiz pobranych 300 metrów próbek rdzenia skalnego były na tyle obiecujące, że podjęliśmy decyzję o kontynuacji prac w Syczynie. W konsekwencji, kilka dni temu, rozpoczęliśmy wiercenie pierwszego w historii PKN Orlen odwiertu poziomego.

Technologia wierceń poziomych, która służy do produkcji gazu ziemnego, ma wszelkie cechy rewolucyjnych innowacji, takich jak technologie IT. Pierwszy zarejestrowany odwiert poziomy przeznaczony do wydobycia ropy naftowej został ukończony w Teksasie już w 1929 r. Jednak komercyjnydebiut tej technologii nastąpił niespełna 30 lat temu, kiedy pojawiły się takie innowacje jak otworowe silniki wiertnicze oraz otworowy sprzęt telemetryczny.

Od tego czasu jest ona wciąż udoskonalana. Dlatego odwiert jest dla PKN Orlen nie tylko źródłem wiedzy na temat zasobów gazu łupkowego, ale też szansą zdobycia cennego know-how w zakresie innowacyjnej technologii. Dzięki szybkiej absorpcji tej praktycznej wiedzy będziemy mogli włączyć się w proces rozwoju technologii górnictwa głęboko-odwiertowego i poważnie myśleć o przyszłych korzyściach biznesowych z eksportu naszych usług.

Jeśli w nasze ślady pójdą inne firmy, jest szansa, aby polski sektor gazu łupkowego zasilał gospodarkę zarówno gazem, jak i innowacyjnymi technologiami o dużym potencjale eksportowym. Niedawno policzyliśmy, że dzięki temu nowoczesnemu sektorowi polska gospodarka mogłaby nie tylko zyskać w ciągu 12 lat ponad 500 tysięcy dodatkowych miejsc pracy, ale też odnotować szybszy wzrost.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Energetyka / Zdobywamy cenną wiedzę