Zdrowie i konsumpcja to hity rynku M&A

GRA
opublikowano: 07-12-2011, 00:00

Najgorętsze branże dziś to zdrowie i farmacja oraz produkty konsumenckie — uważają specjaliści od fuzji i przejęć BZ WBK.

Pobierz oryginalny, pełny raport w języku polskim >>
Download original full report in English >>

Taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez BZ WBK i Thomson Reuters. Pod lupę wzięto cztery regiony: Stany Zjednoczone, Europę Zachodnią, Europę Środkową i Wschodnią oraz Polskę. Przeanalizowano dane za ostatnie 11 lat dla dziewięciu branż, 50 państw, 432 tys. transakcji fuzji i przejęć o łącznej wartości 29 mld EUR. Wnioski?

— Jeśli chodzi o Polskę, to po pierwsze: nasz rynek fuzji i przejęć jest płytki i ma niewielki udział w PKB, a po drugie: technologie są branżą wyróżniającąsię pod względem wielkości przejęć na tle regionu — wylicza Rafał Skowroński, dyrektor w pionie bankowości inwestycyjnej BZ WBK. Polskę charakteryzuje też największa rozpiętość tzw. premii akwizycyjnych, czyli pieniędzy płaconych sprzedającemu dodatkowo (ponad wartość spółki) za oddanie kontroli nad firmą. Sięgają od 5 do 22 proc. wartości firmy, co — zdaniemspecjalistów z BZ WBK — świadczy o niskim stopniu rozwoju tego rynku. Najwyższe premie płaci się na najlepiej rozwiniętym rynku M&A, czyli w Stanach Zjednoczonych. Sięgają od 26 do 36 proc. wartości przejmowanej firmy. Z badania wynika, że najgorętszymi branżami w Polsce są zdrowie i farmacja oraz produkty konsumenckie. To oznacza, że w tych branżach płaci się obecnie premie akwizycyjne wyższe niż w regionie. Na świecie do gorących należą głównie branże technologiczna i telekomunikacja.

— Z naszej praktyki wynika, że w Polsce duże premie płaci się w niektórych segmentach branży energetycznej, np. w ciepłownictwie — dodaje Piotr Wiła, dyrektor pionu bankowości inwestycyjnej BZ WBK.

Pobierz oryginalny, pełny raport w języku polskim >>
Download original full report in English >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu