Zdrowie potrzebuje nowych technologii

Agata Mazurek
opublikowano: 27-09-2018, 22:00

Firmy w poszukiwaniu optymalnego modelu systemu ochrony zdrowia, muszą sięgać po innowacje i stymulować ich rozwój w Polsce

Odmieniany przez wszystkie przypadki system ochrony zdrowia ma swój czas — przekonują rządzący i zapewniają, że społeczeństwo oraz biznes będzie świadkiem prawdziwej transformacji. Eksperci wskazują natomiast, że dotychczas o zdrowiu nie rozmawiano w tak szerokim i międzyresortowym kontekście. Zaznaczają jednak, że o sukcesie w tym obszarze zdecydują nie szumne zapowiedzi polityków, lecz konkretne decyzje i wdrożenia.

Inwestycja w system, ochrony zdrowia i nowoczesne rozwiązania terapeutyczne, powoduje zwrot wydanych pieniędzy poprzez spadek absencji w pracy, czy chociażby kosztów pośrednich wynikających m.in. z opieki socjalnej. To są konkretne cyfry i pieniądze”— zapewnia minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Zobacz więcej

KORZYŚCI Z INNOWACJI:

Inwestycja w system, ochrony zdrowia i nowoczesne rozwiązania terapeutyczne, powoduje zwrot wydanych pieniędzy poprzez spadek absencji w pracy, czy chociażby kosztów pośrednich wynikających m.in. z opieki socjalnej. To są konkretne cyfry i pieniądze”— zapewnia minister zdrowia Łukasz Szumowski. Fot. Marek Wiśniewski

Po pierwsze zdrowie

Na początku września premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny zapewnił, że dla kierowanego przez niego gabinetu, zdrowie jest jednym z priorytetów.

— Służba zdrowia jest wielkim wyzwaniem dla państwa Polskiego oraz jego budżetu — jako rząd zdecydowaliśmy się tę rękawice podnieść. Efektem tego jest przyjęcie w firmie ustawy minimalnych progów PKB wydatkowanego, które będą w najbliższych latach przeznaczone na zdrowie — przekonywał premier RP.

Podkreślił jednocześnie, że wydatki na ten cel systematycznie rosną od trzech lat. W ocenie urzędujących ministrów wyzwania nakreślone przez szefa rządu stawiają wyzwania przed każdym z resortów.

— Z punktu widzenia finansów publicznych i konstruowania budżetu ustawa ta rodzi istotne wyzwanie związane z zabezpieczeniem koniecznych środków w każdym kolejnym budżecie. Tylko w bieżącym roku założono, że będzie to 4,78 proc. PKB na ochronę zdrowia — przy czym realne wydatki przekroczyły już próg 4,86 proc. PKB. Warto podkreślić, że nakłady te traktujemy w kategoriach wydatków pewnych, które będą poniesione niezależnie od konstruowanego budżetu państwa — zapewniła minister finansów Teresa Czerwińska.

Inwestycja nie koszt

Podczas wspólnej debaty konstytucyjnych ministrów Jerzy Kwieciński podkreślił, że sektor ochrony zdrowia nieprzypadkowo został ujęty w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

— Nadaliśmy mu bardzo wysoki priorytet, a wydatki na ochronę zdrowia traktujemy, jako wydatki rozwojowe, a nie jak dotychczas koszt dla budżetu państwa — wskazał minister inwestycji i rozwoju.

Na zmianę spojrzenia na zdrowie wskazał również sam minister zdrowia Łukasz Szumowski, który podkreślił, że od pewnego czasu rozwiązania systemowe w tym obszarze przygotowywane są nie tylko przez kierowany przez niego resort, lecz także przez pozostałe ministerstwa.

— Proszę zwrócić uwagę, że przez lata, gdy nakłady praktycznie nie ulegały zmianie,nieustannie rozmawiano o zdrowiu jak o koszcie. Natomiast obecnie, gdy świadomie wskazujemy, że zdrowie to inwestycja, nakłady na ten cel rosną z, mam nadzieję, korzyścią dla pacjentów — wyliczał Łukasz Szumowski.

Pryzmat gospodarczy

Zgodnie z zapowiedziami zdrowie jest postrzegane jako jeden z elementów gospodarki narodowej i koło zamachowe w wielu innowacyjnych obszarach.

— Służba zdrowia jest rozsadnikiem innowacji. Sektor ICT czy postępująca informatyzacja ma służyć nam w uszczelnianiu luki w sektorze m.in. refundacji leków, czy świadczeń zdrowotnych. W tym obszarze środki są często wydatkowane nieefektywnie — wskazał Mateusz Morawiecki.

Pierwsze kroki, w postaci e-zwolnień (zaczną obowiązywać od grudnia tego roku) oraz e-recept (od stycznia 2019) zostały już poczynione. W ocenie szefa rządu rozwiązania te posłużą nie tylko lepszej identyfikacji pacjentów, lecz także unikaniu nieprawidłowości.

Bez innowacji nie ma zdrowia

O znaczeniu innowacji nie trzeba przekonywać ministra zdrowia.

— To im zawdzięczamy wydłużenie przeżycia całych populacji — mimo, że zachowania prozdrowotne uległy w analogicznym okresie istotnemu pogorszeniu — przyznał Łukasz Szumowski.

Dał jednak do zrozumienia, że wiele z nowoczesnych rozwiązań jest niezwykle kosztownych. Dlatego też Polska powinna bardziej aktywnie inwestować w obszar innowacyjnych i wysokich technologii.

— Cieszy nas aktywność w tym obszarze polskich podmiotów, jak również obecność m.in. w postaci działów R&Dzagranicznych inwestorów. Polska ma ogromny, kadrowy i intelektualny potencjał w tym obszarze do wykorzystania — dodał Łukasz Szumowski.

Branża patrzy z optymizmem

W ocenie Roberta Rusaka, prezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed, warto myśleć o zdrowiu jak o inwestycji, z której płatnik jest w stanie uzyskać zwrot.

— W systemie ochrony zdrowia będziemy myśleć nie o tym, by tu i teraz kupić usługę czy wyrób w najlepszej cenie, ale o tym by zainwestować fundusze w możliwie najlepszy efekt zdrowotny dla pacjenta — przekonywał Robert Rusak.

Ale to nie wszystko. Przedstawiciele sektora medycznego wskazują, że stojące przed nami wyzwanie demograficzne, jakim jest starzejące się społeczeństwo, w perspektywie czasu wymagać będzie łączenia i finansowania różnorodnych technologii. Połączenia takich sektorów, jak opieka zdrowotna czy informatyka pozwoli nie tylko na zapewnienie dostępu do systemu ochrony zdrowia wszystkim pacjentom, lecz także umożliwi lepsze i efektywniejsze wydawanie środków finansowych przeznaczanych na ten cel. Co więcej nowoczesne technologie będą wspierać personel medyczny zapewniając mu dostęp do wiarygodnych danych dotyczących pacjentów. W efekcie lekarze będą mogli podejmować właściwe decyzje terapeutyczne w możliwie krótkim czasie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Mazurek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy