Zdrożały jabłka, staniały banany

opublikowano: 26-01-2021, 13:31

Płacimy średnio więcej m.in. za owoce i środki czystości, a mniej za warzywa i... używki.

Średni koszt zakupów w 2020 r. wzrósł w porównaniu z 2019 r. w czterech z jedenastu kategorii produktów przeanalizowanych przez Hiper-Com Poland i Uce Research – wynika z raportu „Indeks cen detalicznych 2019/20”. Największa podwyżka, o 21,4 proc., objęła „inne produkty” (karmy dla zwierząt i pieluchy), a mniejsza, o 11,4 proc., owoce. W tej kategorii najbardziej podrożały jabłka — o 37,3 proc. (to największy wzrost ze wszystkich analizowanych produktów), staniały natomiast banany – o 6,5 proc.

– W czasie pierwszej fali pandemii konsumenci rzadziej chodzili do sklepów i częściej wybierali produkty o dłuższym terminie przydatności. To sprzyjało popytowi m.in. na jabłka i przełożyło się na wzrost cen. Banany nie były zbyt chętnie wybierane, ponieważ szybko się psują – komentuje Krzysztof Zych z Uce Research.

Największa średnia obniżka, o 9,8 proc., dotyczy dwóch kategorii: warzyw i nabiału. W pierwszym przypadku najbardziej potaniały ziemniaki — o 38 proc., a w drugim ser biały – o 2,3 proc.

4,7 proc.

O tyle średnio podrożała chemia gospodarcza…

7,8 proc.

…w tym o tyle pasta do zębów.

8,5 proc.

O tyle średnio potaniały używki...

55,5 proc.

...w tym o tyle herbata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane