ZEA częściowo uwolnią ceny paliw

opublikowano: 22-07-2015, 10:43

Zjednoczone Emiraty Arabskie zliberalizują od 1 sierpnia krajowe ceny benzyny i oleju napędowego, poinformowało tamtejsze ministerstwo energii, na które powołuje się Reuters.

Krajowe ceny paliw są obecnie jednymi z najniższych na świecie z powodu znacznych państwowych dotacji. Pozwolenie na prawie swobodne wahania cen ma – według pomysłodawców -  zmniejszyć presję na budżet państwa i może być jedną z największych reform gospodarczych w ZEA w ostatnich latach.

Bloomberg

Ministerstwo poinformowało też, że każdego 28-dnia miesiąca będzie podejmować decyzję o poziomach krajowych cen paliw na kolejny miesiąc. Ceny benzyny i oleju napędowego mają się od sierpnia kształtować w oparciu o średnią z cen światowych. Resort nie podał jednak żadnych szczegółów odnośnie formuły cenowej i nie wyjaśnił czy należy oczekiwać wzrostu cen do światowych poziomów.

Reforma ma wesprzeć gospodarkę ZEA i zaoszczędzić paliwo.

Benzyna bezołowiowa o liczbie oktanowej 98 sprzedawana była do tej pory w ZEA w cenie 1,93 dirhamów (0,5 USD)  za litr (około 1,85 zł), wynika z danych prezentowanych na stronie internetowej ministerstwa energii. Tymczasem analogiczna cena za galon (3,78 litra) benzyny w USA wynosi około 3,18 USD (0,8 USD za litr – 3,01 zł). Dla porównania litr benzyny w Arabii Saudyjskiej, największego producenta ropy na świecie, kosztuje zaledwie 16 centów amerykańskich (ok. 60 groszy). 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane